Tanrının Egemenliği ne demektir? - Sorular
Ana Sayfa » Sorular » Tanrının Egemenliği ne demektir?

Tanrının Egemenliği ne demektir?

print
email
En son güncelleme 14 Ocak 2013, 12:21 İleten: timoteus
Tanrının Egemenliği ne demektir?

Tanrının Egemenliği ne demektir?

Egemenlik, hükümranlık ve hakimiyet anlamlarına gelir. Tanrı yaratılmış her şeyin sahibidir ve tüm yaratılışın hükümranıdır. Tüm yaratılış üzerinde hakimdir.

1.Tarihler 29:11-13 “Ya RAB, büyüklük, güç, yücelik, zafer ve görkem senindir. Gökte ve yerde olan her şey senindir. Egemenlik senindir, ya RAB! Sen her şeyden yücesin. Zenginlik ve onur senden gelir. Her şeye egemensin. Güç ve yetki senin elindedir. Birini yükseltmek ve güçlendirmek senin elindedir. Şimdi, ey Tanrımız, sana şükrederiz, görkemli adını överiz.”
 


Egemen olmak demek, kendisinden daha yüksek ve ulu bir şey tasarlanamayan anlamına gelir. Tanrı’dan daha yüksek ve ulu bir varlık yoktur. Tanrı, yarattığı bütün insanların tanrısıdır ve üzerlerinde egemenlik sürmek ister.

Tanrı’nın Egemenliği demek, kutsal olan Tanrı ile İsa Mesih’in sunmuş olduğu günahlardan kurtuluşa sahip olarak kişisel bir ilişkiye sahip olmak demektir. Tanrı uzakta değildir ve O yarattığı insanlarla kişisel olarak ilgilenir. Onların günahlarından dönerek, İsa Mesih’teki kurtuluşa sahip olmalarını ve böylece Kendisiyle barıştırılmalarını ister. Günahkar olan insan kutsal olan Tanrı’nın egemenliğine günahlarından arındırılmadan giremez. Günahlardan arınma ise İsa Mesih’in sunduğu tövbe çağrısına uymak ve O’na iman ederek gerçekleşir.

Tanrı’nın Egemenliği’ne giren kişi günahlarından arındırılmış, yeni bir başlangıç yapmış kişidir. Tanrı ile artık arasında günahlardan dolayı bir uçurum yoktur çünkü İsa Mesih bizi Tanrı’yla barıştırmıştır. Tanrı ile kişisel olarak canlı bir ilişkiye de sahiptir. Tanrı’nın Egemenliği’ne giren kişi sonsuz yaşama sahiptir ve sonsuzluk boyunca yaratıcısı ve egemeni olan Tanrı’yla birlikte olacaktır.
 

Yazı 5520 kez okundu
Müjdenin özü..
Önceki yazı
Müjdenin özü..
Kilise nedir ?
Sonraki yazı
Kilise nedir ?

Kimler çevrimiçi

6 konuk ve 6 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git