Tanrı’ya odaklanmak - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Tanrı’ya odaklanmak

Tanrı’ya odaklanmak

print
email
Ocak 20 2013, Paz, 16:47 İleten: timoteus

Ben sineklere odaklanmışken birden öğretmenin sesiyle kendime geldim.

Tanrı’ya odaklanmak

Vaaz tarihi: 1 Temmuz 2012

Ayetler: İbraniler 11:1

    Lisede öğrenciyken, bir keresinde, sınıfta öğretmen ders anlatırken sınıfın içinde bulunan sinekler dikkatimi çekti. Önce bir sinek bir çeşit dans etmeye başladı. Sonra başka bir sinek ona katıldı. Daha sonra başkaları da ona katıldılar. Hepsi aynı hareketi yapıyordu. 

    Ben sineklere odaklanmışken birden öğretmenin sesiyle kendime geldim. Bana ne yaptığımı sordu. Ona sineklere baktığımı, dansa benzer hareketler yaptıklarını söyledim. Neden ona odaklanmadığımı sordu. Öğretmenim haklıydı. 

    O sineklerden kat ve kat büyüktü ama ben ona odaklanmak yerine daha küçük şeylere odaklanmıştım. 

    Sineklerin yaptığı hareketlerden birşeyler öğrenmeye çalışmaktansa öğretmenimin anlattıklarını dinlemeli ve bunlardan birşeyler öğrenmeli ve uygulamalıydım. Ders sırasında yanlış yere odaklanmıştım. 

    Siz de zaman zaman yanlış yere, yanlış şeylere odaklanıyor musunuz? 

    Ben bazen yanlış yerlere odaklanıyoruyum. Bazen hepimiz bunu yapıyoruz.  

    Tanrı’ya odaklanmak

    İbraniler 11.bölüm 1.ayet şöyle diyor: “İman, umut edilenlere güvenmek, görünmeyen şeylerin varlığından emin olmaktır”. 

    Gözümüzle gördüğümüz şeyler var, ama, göremediklerimiz de var. Örneğin, insanları görebiliyoruz, yaptıkları iyi şeyleri, kötü şeyleri görüyoruz. Yanlış yaptıklarında, günah işlediklerinde onlara, yanlışlarına ve günahlarına odaklanıyoruz. Bu arada Tanrı’ya odaklanmayı unutuyoruz. Tanrı da bize soruyor, ‘Neden bana odaklanmıyorsun?’ , ‘Sen bana aitsin, Ben senin yaşamındayım. Neden Ben yokmuşum gibi davranıyorsun?’  diyor. 

    Tanrı hayatımızı sadece bu dünyada olanlarla sınırlamamızı istemiyor. 

    Ben de bugün Tanrı bütün bu olayların, sıkıntıların arasında nerede diye sormak istiyorum. O nerede? Oysa bizler Tanrı’ya aitiz. O’nun egemenliği içindeyiz. O bizi terk etmedi. Dün, bugün ve sonsuza dek bizimle birlikte. O’nun Kutsal Ruhu içimizde yaşıyor, bize bu kadar yakın. Tanrı herşeyden ve herkesten büyük. O karşılaştığımız ve karşılaşacağımız her sorundan çok daha büyük. O’nun için imkansız olan hiçbir şey yok! Bunu bize defalarca gösterdi. 

    O’na odaklanalım. O’nun neler yaptığına, yapacağına bakalım. O’nun gücünü görelim. O’na daha da çok güvenelim ve O’nu yüceltelim. O’na şükredelim. 

    Unutmayın, Tanrı'nın huzurunda bol sevinç var, esenlik, yani huzur var. Tanrı’nın huzurunda zafer var! 

    O'nun huzurunda, tazeleniriz ve yenileniriz. Kaybettiğiniz sevincinizi geri almak istiyor musunuz? Esenlik bulmak istiyor musunuz? Yaşamınızda zafer kazanmak istiyor musunuz? O’na odaklanın. O bize bütün bunları vermek istiyor.  

    Tanrı’nın Sözü’ne odaklanmak

    Bazen, etrafımızda olup bitenlerle, insanlarla ilgilenme konusunda gereğinden çok meşgul oluyoruz. Aklımız, zihnimiz hep bunlarla dolu oluyor. Konuşmalarımız olanlarla ve insanların  yaptıklarını anlatmakla geçiyor. Zamanımızı gereğinden çok harcıyoruz. Ancak, eğer dikkatli olmazsak, sonunda kendimizi bitip tükenmiş gibi hissedebiliriz. Bu yüzden her gün kendimizi Rab’bin Sözü’yle doldurmak için zaman ayırmak zorundayız. 

    Tanrı’nın Sözleri’nden çok şeyler öğrenebiliriz. Nasıl davranmamız gerektiğini, nasıl düşünmemiz gerektiğini öğrenebiliriz. Tanrı’nın Sözü’nü okuyun. O'nun Sözü'nü düşünün ve buyruklarına uyun. 

    İbraniler 4.bölüm 12.ayet şöyle diyor: “Tanrı’nın sözü diri ve etkilidir, iki ağızlı kılıçtan daha keskindir. Canla ruhu, ilikle eklemleri birbirinden ayıracak kadar derinlere işler; yüreğin düşüncelerini, amaçlarını yargılar.” 
    
    Yüreklerimizi korumak


    Yüreğinize bakmanız ve yüreklerinizi korumanız gerektiğini biliyor musunuz? Sizin dışınızda olan herşeyle ilgilenirken kendiniz birşeyleri kaçırıyor olmayın. Yüreğinizin düşünceleri Tanrı’nın önünde nasıl? Doğru mu? Yanlış yaptığınız şeyler var mı? Yüreklerinizde günah işliyor musunuz?  

    Eyüp 34.bölüm 11.ayet diyor ki: “Çünkü O herkese yaptığının karşılığını öder, hak ettiğini başına getirir.”

    Yargılanmak istemiyorsanız kendinize çok dikkat edin. Tanrı yüreğinizi görüyor. Hiçbir şeyi O’ndan saklayamazsınız. Günahlarınızı Tanrı’ya itiraf edin ve O’ndan bağış dileyin.  

    1.Yuhanna 1.bölüm 8-10 ayetlerinde şöyle diyor: “Günahımız yok dersek, kendimizi aldatırız, içimizde gerçek olmaz. Ama günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır. Günah işlemedik dersek, O’nu yalancı durumuna düşürmüş oluruz; O’nun sözü içimizde olmaz.”

    Sevgili kardeşlerim; Tanrı’ya ait olduğunuzu, insanlardan çok O’na odaklanmanız gerektiğini unutmayın. 

    Kendinizi Rab’bin Sözü’yle her zaman besleyin. Yüreklerinizi koruyun. Ve Rab İsa Mesih’in huzuruna dua ve şükran dolu bir yürekle girin. Sessiz bir şekilde O’ndan duymak için bekleyin. 

    Kutsal Ruh her zaman dikkatimizi Rabbimize çeksin ve bize de işitecek kulaklar ve anlayacak yürek versin. Amin!
 

Yazı 4544 kez okundu

Kimler çevrimiçi

45 konuk ve 45 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git