Sevincinizi geri alma günü! - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Sevincinizi geri alma günü!

Sevincinizi geri alma günü!

print
email
Ocak 20 2013, Paz, 16:49 İleten: timoteus

‘Sevinçler unutulur, elemler asla!’ demiş Lermentov. Sizin de sevincinizi kaybettiğiniz, unuttuğunuz zamanlar oluyor mu?

Sevincinizi geri alma günü!

Vaaz tarihi: 29 Temmuz 2012

Ayetler: Habakkuk 3:17-19 

    ‘Sevinçler unutulur, elemler asla!’ demiş Lermentov. Sizin de sevincinizi kaybettiğiniz, unuttuğunuz zamanlar oluyor mu?     

    Gelecekle ilgili sevincini ve coşkunu senden alan şeylerle karşılaştın mı? Yaşamında daha fazla güce ve sevince mi ihtiyacın var? 

    Bugün bunu geri alma günü!    

    Kutsal Kitap bize Tanrı'nın huzurunda sevinç olduğunu söylüyor! Ve sen Rab'bin gücü ve sevinciyle dolu olduğunda karşına çıkabilecek her şeye karşı sevincini koruyabilirsin.

    1.Tarihler 16.bölüm 27.ayet: "Yücelik, ululuk O'nun huzurundadır, güç ve sevinç O'nun konutundadır" diyor.  

    O’nun gücü ve sevinci "O neredeyse" bulunur. Ve sen "O'nun nerede" olduğunu biliyor musun? O sende! O'nun Kutsal Ruh’u sende konut kurdu ve seninle birlikte yaşıyor! Bunun anlamı, Tanrı’nın her zaman seninle birlikte olduğu ve sana her zaman sevinç vermek istiyor olduğu. Tükenmiş ya da bunalmış hissettiğinde, O’na dua et. ‘Rabbim sevince ihtiyacım var. Sıkıntılardan bunaldım. Lütfen iyi şeyler olmasını sağla. Yine de, ne olursa olsun, ben Sana güvenmeye devam edeceğim’ de. O'na bir ilahi söyle. O'nun iyiliğini ve sadakatini hatırla. O'na yaklaş ve O da sana yaklaşacak. O seni sevinci ve gücüyle dolduracak öyle ki yaşamının tüm günlerinde zafer kazanan biri olarak yaşayabilesin!

    Zor zamanlardan geçerken, seni boğmak isteyen bir ağırlığı üzerinde hissedebilirsin. Belki kendi kendine, ‘İşler asla yoluna girmeyecek. Bitti. Tamam, buraya kadarmış’ diye düşünebilirsin. Ama henüz hiçbir şey bitmedi! O olumsuz düşünceleri aklından kov! O düşünceler geldiğinde, hatırla ki hala bir seçimin var. O yalanlara inanmak zorunda değilsin. Duygularının sana hakim olmasına ve zorlukların seni yenmesine izin verme! 

    Kutsal Kitap'ta, Davut birçok zor durumla karşılaştı. Bunlar onun sevincini çalmaya çalıştı. Üzüldüğü ve teşviğinin kırıldığı zamanlar oldu. Ama onun ne yaptığını biliyor musun? Kendi kendine şunları hatırlattı, "Neden üzgünsün, ey gönlüm, neden içim huzursuz? Tanrı'ya umut bağla, çünkü O'na yine övgüler sunacağım; O benim kurtarıcım ve Tanrım'dır." (Mezmur 42:5) Tanrı hala tahtında değil mi? O seni bütün bu sıkıntılardan kurtaramaz mı? 

    Hepimiz zaman zaman kendimizi yaşama tahammül etmeye çalışırken bulabiliriz. Sevincimizi kaybetmiş ve cesaretimiz kırılmış hissedebiliriz. Ama Tanrı bizi yaşama katlanmamız için yaratmadı, O biz yaşamdan zevk alalım diye bizi yarattı. 

    Sıkıntılar seni boğmaya kalktığında, Davut'un yaptığını yap. Güvenin ve umudun Rab'de olduğunda O seni güçlendirecek, karşılaşabileceğin her engeli aşabilmen için gücünü tazeleyecek! Her ne olursa olsun O’na şükrettiğinde ve O’nu övdüğünde seni sevinçle dolduracak!

    Habakkuk şunları söyledi: Habakkuk 3:17-19: "Tomurcuklanmasa incir ağaçları, asmalar üzüm vermese, boşa gitse de zeytine verilen emek, tarlalar ürün vermese de, boşalsa da davar ağılları, sığır kalmasa da ahırlarda, ben yine RAB sayesinde sevineceğim, kurtuluşumun Tanrısı sayesinde sevinçten coşacağım. Egemen RAB gücümdür benim. Ayaklarıma geyik ayağının çevikliğini verir. Aşırtır beni yükseklerden."  

    Habakkuk her şey umutsuz göründüğünde ne yapması gerektiğini bildi. Her baktığı yerde yıkım, kötülük ve zorbalık vardı. Ama Habakkuk Tanrı'nın şartlarından daha büyük olduğunu bildi! Ne yaptı? Rab'bi övdü ve O'nda sevindi. O'nu kurtarabilecek olanın Rab olduğunu bildi ve sevinçli olmaya karar verdi!  

    Karanlık ya da umutsuz görünen bir durumla mı karşı karşıyasın? Olanların ne kadar zor göründüklerinin hiçbir önemi yok. Her neyle karşı karşıya olursan ol, hangi denenmeden geçiyor olursan ol, Tanrı etrafındaki şeyleri iyiliğine dönüştürebilecek güçte. Olumsuz durumları tersine çevirebilir. O kendin için yapamayacağın şeyleri senin için yapıyor. O yaşamının her detayıyla ilgileniyor. Unutma, O her zaman senin iyiliğini istiyor. Romalılar 8.bölüm 28.ayet: "Tanrı'nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz" diyor. 

    İsa Mesih inanlısı mısın? O'nu seviyor musun? Öyleyse O'nun amaçları için çağrıldın. Tanrı şu anda, senin iyiliğin için etkin. Doğal gözlerinle bunu göremiyor olabilirsin, ama bugün iman gözlerinle bak. Tanrı’ya olan sevgini O'nun Sözü'ne uyarak göster. O'nun huzuruna açık ve alçakgönüllü bir yürekle gel. O'nun sana yol gösterdiğine güven. Ayakta durmaya devam et. İnanmaya, umut etmeye ve O’nda sevinçli olmaya devam et! Göklerdeki Babamız’a, yaşamındaki sadakati için teşekkür et. Her şeyi senin iyiliğin için kullanıyor olduğu için teşekkür et. Sana bugün gücünü ve esenliğini vermesini iste. Seni imanla ve Kutsal Ruh’la doldurmasını İsa Mesih’in adında iste.  

    Tanrı seni zafere götürecek! Rab İsa Mesih’in senin Kurtarcın olduğunu hatırla. Seni sıkıntılarından sadece ve sadece O’nun kurtarabileceğine güvenmeye devam et. Rab varlığını gösterdiğinde, düşman kaçmak zorundadır! Bugün sevinçli ol, çünkü, Rab seninle birlikte, seni asla terk etmedi. Senin gerçek ve tek sevincin O! O yaşamının her alanına sevincini ve bereketeni dökecek. Sana yardım elini uzatacak. Etrafında ne olursa olsun, bugün Rab’bin adını övmeyi ve yüceltmeyi seç. O senin gücün, umudun, esenliğin ve sevincindir! 

    İşler her zaman istediğin şekilde gitmeyebilir, ama teşviğin kırılmasın. Zor görünüyor ama hepsini sevinç say. Rab senin tutumuna bakıyor. Zor zamanlardan geçerken nasıl davrandığına bakıyor. O senin imanını güçlendirmek istiyor. Seni imanında daha da güçlendirmek istediğini bilerek sevinç içinde ol. O etrafındaki şartları değiştirmeden önce seni değiştirmek istiyor. Yapman gereken bir seçim var. Şartlarından dolayı ya bozguna uğrarsın ya da imanında daha da büyümüş olarak çıkarsın. Eğer olumsuz şeylerin düşüncelerine hakim olmasına izin verirsen, seni olduğun yerde tutmaya devam edecek. Ama eğer bir değişiklik görmek istiyorsan, Tanrı'nın seni zaten olduğun yerde değiştirmesine, teşvik etmesine ve imanında büyütmesine izin ver. Asla sevincini kaybetme! Göklerdeki Babamız, sonunda seni sevinciyle dolduracak. 

    Tanrı, mutlu olmamızı, sevinçli ve neşeli olmamızı istiyor. Yaşamın tadını ne olursa olsun çıkartmamızı istiyor. Bugün, O’nun bize veriyor olduğu sevinç armağanını almayı seçelim. Bugün, O’na bize veriyor olduğu başka bir güzel gün için şükredelim. Odağımızı ve yüreğimizi O’nda tutalım. Unutmayalım, Rab bizim tek gerçek sevinç kaynağımızdır! O sizi her zaman sevinçle doldursun! Amin!
 

Yazı 4473 kez okundu
Etiketler: sevinç

Kimler çevrimiçi

51 konuk ve 51 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git