Rab sizin yerinize savaşacak! - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Rab sizin yerinize savaşacak!

Rab sizin yerinize savaşacak!

print
email
Ocak 20 2013, Paz, 16:50 İleten: timoteus

Daha önce herhangi bir savaşa katılmadığını ve bu yüzden endişeli olduğunu söyledi. Bunu okuyunca birkaç dakikalığına da olsa düşündüm.

Rab sizin yerinize savaşacak!

Vaaz tarihi:
16 Eylül 2012


Ayetler: Mısırdan Çıkış 14.bölüm 

    Hiç bir savaşa katıldınız mı?

    Geçenlerde, İsrail’de hizmet eden bir İngiliz kardeş bana bir email gönderdi. İsrail’de insanların yakında savaş çıkacağına inandıklarını söyledi. Daha önce herhangi bir savaşa katılmadığını ve bu yüzden endişeli olduğunu söyledi. Bunu okuyunca birkaç dakikalığına da olsa düşündüm.  

    Acaba ben bir savaş durumunda ne yapardım? Nasıl davranırdım? 

    Babam emekli bir asker ama hiç savaşa katılmadı. Dedem savaşa katılmış ve uzun yıllar cephede savaşmak zorunda kalmış. 

    Farkında olmasak da aslında her gün bir savaşın içindeyiz. Hemen her gün önümüze sorunlar çıkıyor ve biz bunları çözmek için adeta savaşıyoruz. 

    Biz aile olarak bugünlerde çocuklarımızın okullarıyla ilgili sorunlar yaşıyoruz. Büyük kızımız on yaşında ve bu sene ilk okul dördüncü sınıfa başlıyor. Okullarda, dördüncü sınıfta, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi okutulmaya başlıyor.  İnancımızdan dolayı kızımızın bu dersi almasını istemedik ve okul yönetimiyle konuştuk. Dilekçe verirsek bu dersten muaf olabileceğini söylediler. Artık bu dersi almak zorunda değil, ama, diğer çocuklar bu dersi alırken, kızımız koridorda beklemek zorunda. Ve bu hem Nurcan için hem de benim için zor bir konu.

    Oğlumuz Barış John geçen sene biz Çeşme’de yaşarken anaokuluna gitmeye başlamıştı. Geçen sene birileri gece yarısı evimize saldırdılar ve silahla ateş ettiler. Çeşme’den Bodrum’a geri taşınmak zorunda kaldık. Oğlumuzu tekrar okula yazdırmak istedik ama okulun dolu olduğunu söyleyerek onu okula almadılar. Barış John okula gitmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Ona bu sene okula gidebileceğini söyledik. Bu sene de okul bize yine aynı şeyi söyledi. Okul dolu olduğu için okula alamayacaklarını söylediler.

    Çocuklarımızın herhangi bir şekilde sıkıntı çekmeleri bizim için gerçekten çok zor. 

    Peki, siz hangi günlük savaşları veriyorsunuz? Hangi sorunlarla mücadele ediyorsunuz?  

    Bu vaazı hazırlamadan önce çocuklarımın okul sorunları için ne yapabileceğimi düşündüm. Bir baba olarak çocuklarınız için birşey yapamamak gerçekten çok üzücü. Rab’be dua ettim ve O’na artık savaşmayacağımı söyledim. O’ndan benim yerime savaşmasını istedim. Rab bana kenara çekilmemi ve benim yerime savaşacağını söyledi.  

    O orduların Rabbidir! O’nun başkomutan olduğu hiç bir savaşı kaybetmezsiniz! Bizim tek yapmamız gereken bütün yetkiyi O’na vermek, kenara çekilmek ve sakin bir şekilde beklemek. O bizim savaşlarımızı savaşacak ve zaferle gelecek! 

    Mısır’dan Çıkış 14.bölüm 14.ayet “RAB sizin için savaşacak, siz sakin olun yeter” diyor.  

    Hatırlarsanız, İsrailliler Mısır’da köleydiler. Firavunun baskısı altındaydılar. Hiçbir yerde umut göremiyorlardı. Rab’be yakardılar. 

    Rab dualarını duydu ve onlara Musa’yı gönderdi. Musa aracılığıyla onları Mısır’dan çıkardı. Mısır ordusu peşlerine düştü. Arkalarında Mısır’ın güçlü ordusu, önlerinde Kızıldeniz vardı. Kaçabilecekleri, gidebilecekleri hiçbir yer yoktu. Büyük korku içindeydiler. Çölde öleceklerini sandılar. 

    Biz de bazen sorunlar arasında sıkışıp kalmış hissetmiyor muyuz? 

    Ama Musa “Korkmayın!” dedi, “Yerinizde durup bekleyin, RAB bugün sizi nasıl kurtaracak görün. Bugün gördüğünüz Mısırlılar’ı bir daha hiç görmeyeceksiniz.” (Mısırdan Çıkış 14:13). 

    İsrailliler korkmuşlardı, ama, Rab korkmamalarını söyledi.

    Biz de, korkuyu, hayatımızda, birçok sefer, farklı şekillerde yaşıyoruz, değil mi? 

    Bazen, İsrailliler gibi biz de yaşamımızı kaybetmekten korkuyoruz. 

    Bazen sevdiklerimizin başına kötü bir şey gelmesinden korkuyoruz. Bazen maddi sorunlarla karşılaşmaktan korkuyoruz. Bazen başka şeylerden. Korku dikkat etmezsek bizi kendisine tutsak edebiliyor. 

    2007 yılında, Malatya’da, üç kardeşimiz inançlarından dolayı öldürüldükten sonra tehditler almaya devam ettim. Gelen tehditlerden birinde beni de aynı şekilde öldüreceklerini söylediler. Ev güvenliğini sağlamak için ekstra güvenlik önlemleri almak zorunda kaldık. Polise ve savcılığa tehditi bildirdik. Kendim için değil, ama, ailem için çok korktum. Bir müddet sonra korkularımın beni esir almaya başladığını fark ettim. Geceleri uyuyamıyordum. Bazı geceler ev kapısının arkasında sabaha kadar oturuyordum. Rab’be dua ettim ve tüm korkularımı benden almasını ve beni ve ailemi korumasını istedim. Esenlik veren Tanrı bana ve aileme esenlik verdi ve bizi korudu. 

    Siz de korktuğunuz zamanlarda Rab’be dua edin, O’na sığının. O sizin de dualarınızı duyacak ve size de yardım edecek. O sadık Tanrı’dır! 

    Bazen, sorunlar karşısında, tuzağa düşmüş de hareket edemiyormuşuz gibi hissediyoruz. Rab sorunlar karşısında sadece korkusuz olmamızı değil, ama aynı zamanda ilerlememizi de istiyor. Bu yüzden Musa’dan İsrailliler’e şöyle söylemesini istedi: “İsrailliler’e söyle, ilerlesinler” (Mısırdan Çıkış 14:15). 

    Bugün, her neyle karşı karşıyasanız, şunu unutmayın, henüz sizin için son değil. Rab bir çıkış yolu sağlayabilir. Her şey bir anda değişebilir. Çünkü Rab’bin gücü her şeye yeter! Rab’be aitsiniz ve Rab’bin ellerindesiniz. Rab sizi ellerinin içinde saklıyor! Kötülük size yaklaşabilir, ama, Rab sizi koruyabilir! Hiçbir şey ve hiç kimse sizi Rab’bin ellerinden alamaz! Rabbimiz’e ve O’nun sonsuz gücüne yücelik olsun! 

    İsrailliler Rab’bin buyruğu uyarınca ilerlemeye devam ettiler. Farkında değillerdi, ama, Rab’bin kurtarışına doğru ilerliyorlardı. Rab onları kurtarmak için suları önlerinden ayıracaktı. Onları kurtarmak için toprağı kurutacaktı.  

    Onları kurtarmak ve korumak için düşmanla aralarında duracaktı! İsrailliler dünyasal gözleriyle hiçbir kurtuluş umudu göremediler, ama Rab onlar için kurtuluşu çoktan hazırlamıştı! 

    Sorunlar karşısında, Rab’be güvenip, ilerlemeye devam edin, Rab sizin için de kurtarış sağlayacak. Adım adım çözüme doğru ilerlemenizi sağlayacak. 

    Yeşaya 26.bölüm 4.ayet diyor ki: “RAB’be sonsuza dek güvenin, çünkü RAB, evet RAB sonsuza dek kalıcı kayadır”. 

    Sizi kurtarmak için Rab önünüzde sorunları ayıracak. Esenlik içinde bunların arasından geçmeniz için yolu elverişli hale getirecek. Sizi korumak için, her neyle mücadele ediyorsanız, onunla aranıza girecek. İsrail ordusunun önünde yürüyen Tanrı’nın meleği onları düşmanlarından korumak için düşmanlarıyla aralarında durdu. Rab İsa da, sizinle sorunlarınız arasında duracak. 

    Şimdi sorunlarınızdan nasıl çıkabileceğinizi bilemiyor olabilirsiniz, ama, Rab’be güvenmeye devam edin. İman gözlerinizle bakın. Sorunlarınızdan nasıl kurtulacağınızı siz bilmiyorsunuz, ama Rab biliyor. 

    Unutmayın, iman demek, “umut edilenlere güvenmek, görünmeyen şeylerin varlığından emin olmaktır” (İbraniler 11:1). Rab’bin sizi her dertten, her sıkıntıdan kurtarabileceğine iman edin ve umutla bekleyin. Rab’bin sizi nasıl kurtardığını görün. Yaşamda sorunlarla karşılaşmaya devam edeceksiniz. Her zaman sizi üzebilecek şeyler olacak. Ama, bunlarla kendi başınıza savaşmak zorunda değilsiniz. İsraililer Mısırdan çıktıkları zaman savaşmak için yanlarında silahları vardı, kendileri için savaşsalardı başaramayabilirlerdi. Ama Rab onlar için savaştı ve düşmana karşı zafer kazandı, çünkü zafer sadece ve sadece Tanrı’mız Rab’be aittir! 

    Biz de sorunlar karşısında kendi gücümüze, yapabileceklerimize değil, ama Rab’be güvenelim. Bugün savaşlarımızı Rab’be verme kararını alalım. O bizim yerimize savaşacak. Kurtarışıyla ve yaptıklarıyla yaşamlarımızda yüceliğini gösterecek. Kötü şeylerle karşılaşsanız da vazgeçmeyin, Rab’be güvenmeye devam edin. Esenliğinize sahip çıkın. Rab’bin savaşlarınızı verdiğine inanın. 

    Bütün yüceliği ve onuru Rab’be verin. 

    O’na herşey için her zaman şükürler olsun!

    Dua edelim.  

    “Rabbimiz, Seni övüyoruz, çünkü Sen güçlüsün, gücün her şeye yeter. Yapamayacağın hiçbir şey yok. Gücün sonsuz ve sınırsızdır. Bize olan sevgin ve lütfun için Sana şükrederiz. Bugün de lütfunla ve iyiliğinle bize sorunlarımıza karşı yardım et. Bizim yerimize savaşlarımızı Sen ver. Bizi her zaman esenliğe, berekete ve zafere götürecek olan yalnız Sen’sin! Oğlun İsa Mesih’in isminde dua ediyoruz. Amin!”
 

Yazı 4734 kez okundu
Etiketler: savaş

Kimler çevrimiçi

43 konuk ve 43 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git