Neyi görmeliyiz? Neyi görmemeliyiz? - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Neyi görmeliyiz? Neyi görmemeliyiz?

Neyi görmeliyiz? Neyi görmemeliyiz?

print
email
En son güncelleme 20 Ocak 2013, 16:43 İleten: timoteus

Bazen yaşamımızı ne kadar kontrol etmeye çalışırsak çalışalım sanki her şey kontrolden çıkıyor gibi görünür. Aksilikler üst üste gelir.

Neyi görmeliyiz? Neyi görmemeliyiz?

Vaaz tarihi: 22 Ocak 2012

Ayetler: Mısırdan Çıkış 14:14 + Romalılar 1:20 

    Bazen yaşamımızı ne kadar kontrol etmeye çalışırsak çalışalım sanki her şey kontrolden çıkıyor gibi görünür. Aksilikler üst üste gelir. 

    Böyle durumlarda içinde bulunduğumuz koşullarımızın düşüncelerimizi ve tavırlarımızı yönlendirmesine izin veririz. Şöyle diyebilirsiniz, "Ne yapayım? Sorunları görmezden mi geleyim? Yoklarmış gibi davranamam ki!". 

    Şu anda ne yaşıyor olursanız olun, kaygılanmakla, üzülmekle, depresyona girmekle, kızmakla hiç bir şeyi düzeltemezsiniz. Zor zamanlardan geçiyor olabilirsiniz ama olumsuz düşüncelere ve davranışlara dalarsanız bu sadece içinde bulunduğunuz durumu daha çekilmez hale getirecektir ve size hiç bir yararı olmayacaktır. Yanlış yere bakarsanız doğruyu göremezsiniz ve çözüme de sahip olamazsınız. Bazen çocuklarımdan birinden bir şey yapmasını isterim. Yapmak isterler ama yanlış yere baktıklarında istediğim şeyi göremezler. Bu yüzden onlarla daha açık konuşmam gerekir. Tanrı da bu şekilde bizimle bıkmadan, usanmadan ilgileniyor ve çözüm yollarını bize gösteriyor. Bizim yapmamız gereken O’nun ne söylediğini iyi dinlemek ve O’na bakmak.

    Bugün yaşamınız da değişim günü olsun. Şimdiye kadar olaylar karşısında kendi düşüncelerinize ve duygularınıza göre davrandınız. Bunların pek de yararını görmediniz. Ama bugün sizin için hayatınızda yeni bir gün olacak. Çünkü bugünden sonra daha olumlu, daha doğru bir düşünce yapısına sahip olacaksınız. Çünkü Tanrı artık sizin daha da değişmenizi ve O’nun istediği gibi bir kişi olma yolunda biraz daha ilerlemenizi istiyor. 

    Bugün teşvik almanızı istiyorum çünkü yaşamınızı Rab'be adadığınızda, O sizi Oğlu İsa Mesih’in benzerliğine dönüştürmeye başladı. Sizi kutsallaştırmaya başladı. O sizi değiştiriyor. 

    Yapmanız gereken ilk şey Rab’bin önünde sakin olmanızdır. Mısırdan Çıkış 14:14 diyor ki: “RAB sizin için savaşacak, siz sakin olun yeter.”

    İnsanların çoğu bir türlü sakin kalmayı beceremiyorlar. Eğer Rab'bin bizim karşılaştığımız zorluklarda bizim yanımızda olacağını ve zorluklarımızda bize yardım edeceğini görmek istiyorsak, O'nun önünde sakin kalmayı kendimiz için öncelik haline getirmeliyiz.

    Sakin olmak demek Her Şeye Gücü Yeten Tanrı'nın huzurunda her ne yaşıyorsanız, canınızı ne sıkıyorsa O’na anlatmak demektir, sonra O'nun önünde sessizce beklemek, sesini dinlemek ve Sözü hakkında derin düşünmek demektir. 

    Sakin olmak demek düşüncelerimizi Rab’bin istediği şekilde yönlendirmek ve O'na güvenmek demektir. İşte bu yüzden O'nun Sözü'nü ilk sırada tutmak çok önemlidir çünkü siz O'nun Sözü'nü bilip de aklınızda tuttuğunuzda, O'nu daha da iyi tanırsınız, O'nu daha da çok tanıdığınızda, O'na daha da çok güvenirsiniz. O'na güvendiğinizde, yüreğiniz ve düşünceleriniz O'nun önünde sakin kalır, ve O yaşamınızın bütün günlerinde her ne yaşarsanız yaşayın size esenlik verir.

    Romalılar 1:20 “Tanrı’nın görünmeyen nitelikleri – sonsuz gücü ve Tanrılığı – dünya yaratılalı beri O’nun yaptıklarıyla anlaşılmakta, açıkça görünmektedir. Bu nedenle özürleri yoktur.”

    Bu ayeti genelde Tanrı’ya inanmayanlar için kullanırız ama aslında bu ayet bize de seslenmektedir. Bu ayetin bize söylüyor olduğu şey, etrafımızda, Tanrı'nın iyiliğinin sergileniyor olduğudur. Bunları görüyor musunuz? Tanrı yaşamlarımızda çalışıyor, bize iyiliğini gösteriyor, bizi koruyor, bize şifa veriyor, ancak biz O'nun iyiliğinin farkına çoğu zaman varmıyoruz. 

    İşler yolunda gitmediğinde bakmamız gereken yer Tanrı’nın iyiliği olmalıdır. O’na baktığımızda, bizim için olan iyiliğini ve yardımını göreceğiz. Bu sefer doğru yere bakmış olacağız. Bunu yapmaya devam ettikçe her seferinde çözüm için kendimize değil ama Tanrı’ya bakmak bizim için bir alışkanlık haline gelecek ve hiç bir zaman bunu yapmaktan pişman olmayacağız. Tanrı da her durumda iyilik için etkin olduğunu bize gösterecek.

    Rabbimiz etkin gücüyle ve iyiliğiyle her birimize sıkıntılı anlarımızda yardım edecek. Gözlerimiz her zaman O’nda olsun. Amin.
 

Yazı 3313 kez okundu
Etiketler: neyi görmeliyiz

Kimler çevrimiçi

41 konuk ve 41 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git