Nereye odaklanacaksın? - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Nereye odaklanacaksın?

Nereye odaklanacaksın?

print
email
En son güncelleme 17 Şubat 2013, 20:05 İleten: timoteus
Nereye odaklanacaksın?

Çocukken abimi kaybettim. O zamandan beri yaşadığım olaylar psikolojimde derin sorunlara yol açtı.

Nereye odaklanacaksın?

Vaaz tarihi: 20 Mayıs 2012

Ayetler: Luka 10:38-42 

    Bugün sizi biraz şaşırtayım, ve, sizinle kendim hakkında bir kaç şeyi paylaşayım.

    Çocukken abimi kaybettim. O zamandan beri yaşadığım olaylar psikolojimde derin sorunlara yol açtı. Sayısız defa psikoloğa ve psikiyatriste gitmem gerekti. Antisosyal kişilik tespiti ve tekrarlayan depresyon teşhisi koyuldu. Ve ciddi panik atak sorunları yaşadım. Geçmişte birkaç kez intihara da teşebbüs ettim.

    Hepimizin bu dünyada zorlandığı şeyler var. Ama bugün size bir şey söylemek istiyorum. Sorunlarınızın sizi sınırlamasına izin vermeyin! Sınırlarınızı aşın!

    Devam eden bir hastalığınız mı var? Hastalığınızın sizi sınırlamasına izin vermeyin! Bende de bir kan hastalığı var ama onun beni sınırlamasına izin vermemeyi öğrendim. Siz de hastalığınızın sizi engellemesine, sizi sınırlamasına izin vermemeyi öğrenebilirsiniz! Hastalığına ya da sakatlığına, gençliğine ya da yaşlı olmana odaklanma, bunun yerine seni her zaman güçlü tutan Rab’be odaklan. Unutma, Tanrı için imkansız olan hiçbir şey yoktur ve hiçbir şey O’nun için güç değildir! O ne durumda olursan ol seni yüceliği için kullanacaktır!

    Bir kaç kere antidepresan kullanmak zorunda kaldım. Antidepresanlarım olmazsa yapamam diye düşündüm. Uyku sorunları çektim. Uyku ilacı kullanmazsam uyuyamam diye düşündüm.  Rab’be odaklanınca hiç bir antidepresanın, hiç bir uyku ilacının başaramadığını Rab’bin başardığını gördüm. O’na şükürler olsun! Tüm övgüyü hak eden yalnızca O’dur! Amin!

    “Sabaha karşı İsa, gölün üstünde yürüyerek onlara yaklaştı.Öğrenciler, O’nun gölün üstünde yürüdüğünü görünce dehşete kapıldılar. “Bu bir hayalet!” diyerek korkuyla bağrıştılar. Ama İsa hemen onlara seslenerek, “Cesur olun, benim, korkmayın!” dedi. Petrus buna karşılık, “Ya Rab” dedi, “Eğer sen isen, buyruk ver suyun üstünden yürüyerek sana geleyim.” İsa, “Gel!” dedi. Petrus da tekneden indi, suyun üstünden yürüyerek İsa’ya yaklaştı. Ama rüzgarın ne kadar güçlü estiğini görünce korktu, batmaya başladı. “Ya Rab, beni kurtar!” diye bağırdı.” (Matta 14:25-30). 

    Petrus, suda yürüyen İsa’ya yaklaşmak istediğinde kendisine odaklanmadı. Neyi yapamayacağına odaklanmadı. Şartlara odaklanmadı, ne sert esen rüzgara odaklandı ne de dalgaların büyüklüğüne. İsa’ya odaklandığında O’na doğru gidebildi ama ne zaman şartlara odaklandı, işte o zaman batmaya başladı. İçini korku kapladı. Biz de İsa’ya odaklandığımızda O’na ve O’nun istediği yere doğru emin adımlarla gideceğiz. 

    Birahanelerde içki içen insanlar genelde dertlerinden dolayı içtiklerini söylüyorlar. Çünkü onlar yanlış yere odaklanıyorlar. Kendilerine ve dertlerine odaklanıyorlar. Tanrı’nın yardım eline odaklanmıyorlar, bugünü en iyi şekilde yaşamaya odaklanmıyorlar ve geleceğe umutla bakmaya odaklanmıyorlar. Çünkü gerçek umudun nerede ve kimde olduğunu bilmiyorlar. Bugün yaşamınızda hangi sıkıntıyla, hangi zorlukla, hangi başarısızlıkla uğraşıyorsanız bilin ki ihtiyacınız olan tek umut İsa Mesih’te ve O’nun sağladığı kurtarıştadır! O’na odaklanın, O’nun yardımını isteyin! O’ndan başka hiç kimsede gerçek umut yoktur!

    Pavlus, Filipililer 4.bölüm 13.ayette “Beni güçlendirenin aracılığıyla her şeyi yapabilirim” diyor. Pavlus büyük olasılıkla bu mektubu Roma’da tutukluyken yazdı. Başına gelen onca kötü şeye rağmen İsa Mesih’e odaklanmaktan vazgeçmedi ve O’nu güçlendirenin aracılığıyla şartları ne olursa olsun her şeyi yapabileceğine inandı. Sen kime odaklanacaksın? Şartlarına, şu anda nerede, ne durumda olduğuna mı odaklanacaksın? İleri, hep ileri gitmek istiyorsan, yaşamında zafer görmek istiyorsan kendine odaklanma, başka hiç kimseye, hiç bir şeye bakma. Yalnız ama yalnız Rab’be odaklan ve de ki; ‘Beni güçlendirenin aracılığıyla her şeyi yapabilirim!’. Amin!

    Evet, bu bir seçimdir. Bugün, ‘Ben kendime değil ama beni güçlendiren Rab’bime odaklanıyorum’ demek vermeniz ve izlemeniz gereken bir karardır. Rab sadıktır, O sizi bu kararınızda da hiç bir zaman yalnız bırakmayacak, hiç bir zaman yüzüstü bırakılmış olmayacaksınız. O’na odaklandığınızda O’nun istediği şeyleri yapan, O’nun istediği gibi bir kişi olacaksınız. Çünkü bunları yapan siz değil ama sizde etkin olan Rab’bin Ruhu olacak! Amin!

    “İsa, öğrencileriyle birlikte yola devam edip bir köye girdi. Marta adında bir kadın İsa’yı evinde konuk etti. Marta’nın Meryem adındaki kızkardeşi, Rab’bin ayakları dibine oturmuş O’nun konuşmasını dinliyordu. Marta ise işlerinin çokluğundan ötürü telaş içindeydi. İsa’nın yanına gelerek, “Ya Rab” dedi, “Kardeşimin beni hizmet işlerinde yalnız bırakmasına aldırmıyor musun? Ona söyle de bana yardım etsin.” Rab ona şu karşılığı verdi: “Marta, Marta, sen çok şey için kaygılanıp telaşlanıyorsun. Oysa gerekli olan tek bir şey vardır. Meryem iyi olanı seçti ve bu kendisinden alınmayacak.” Luka 10:38-42

    Evde misafir var, yemek yapmak lazım. Ama öncelik ne? Misafir odak noktan mı? Onunla zaman geçirmen, onun söylediklerini dinlemen daha iyi değil mi? Hele o misafir İsa Mesih’se diğer her şey ikinci planda olmalıydı Marta için. Biz de, bugün çok işim var, oturup dua etmeye, İncil okumaya vaktim yok mu diyeceğiz? Odak noktamızı işlerimiz mi alacak yoksa Rab mi? Otur önce Rab’bin Sözü’nü oku, dua et, bir kaç ilahi söyle ya da dinle, sonra git, işlerini yap.

    İnanıyorum ki bugün birçok evliliğin başarısız olmasının en büyük nedenlerinden birisi odaklanma konusunda yapılan yanlışlar. “Evliliğimde sorunlar yaşıyorum, bu evliliği daha ne kadar sürdürebilirim bilmiyorum” diyorsanız  ve çözümün nerede olduğunu soruyorsanız size odaklanma konusunu düşünmenizi tavsiye ederim. Çözüm için eşinize baktınız, kendinize baktınız, ilişkinize baktınız, gözden geçirdiniz ama yine de bir çözüm bulamadınız. Şimdi Tanrı’ya bakma ve O’na odaklanma zamanı. 

    Vaiz 4:12 “Yalnız biri yenik düşer, ama iki kişi direnebilir. Üç kat iplik kolay kolay kopmaz.”

    Çünkü çözümü Tanrı sağlayacak.  

    Hepimizin farklı kişilikleri, geçmişleri, kültürleri var ve aslında bunlar birer zenginlik. Farklılıklarımız bazen bizim için sorun olabilir. İlişkilerinde başarılı olmak istiyor musun? Kendine ya da kendi gücüne güvenme ve odaklanma. Bunun yerine Barış Prensi olan Rab’be odaklan, O ilişkilerinizde size yardım edecektir! Amin! 

    Bugünü elinden gelen en iyi şekilde yaşa ve gelecek için Rab’de umudun olsun! Bunu söylemek senin için kolay diyebilirsin. Sen benim neler yaşadığımı, nereden geldiğimi bilmiyorsun diye düşünebilirsin. Senin nereden geldiğini, geçmişte neler yaşadığını bilmiyorum ama ben neler yaşadığımı biliyorum ve yeniden söylemek istiyorum; bugünü yaşa ve yarını umut et! Geçmişte yaşadığın şeylere artık odaklanma! Bugün ve yarın için tek umut kaynağı olan, güvenilir ve adil olan, seni asla yalnız bırakmayacak olan Rab’be güven! O senin sevinç içinde olmanı istiyor, mutlu bir yaşam yaşamanı istiyor!  

    Bugün kendine şunu söyle: Bugün, ben, her zaman, her durumda, Rab’be odaklanmayı seçiyorum. Ve ben, bugün, sevinçle dolacağım! Sevinçten coşacağım! Bugün, ben, Kral Davut gibi, Kutsal Ruh’la dolu olacağım, sevincimden dans bile edeceğim! Çünkü Rab beni çok seviyor ve beni geçmişimden özgür kıldı, O hayatımı değiştiriyor ve istediği gibi bir kişi olmam için değiştirmeye de devam edecek! O’na sonsuzluklar boyunca şükürler olsun!

    Farklı insanlarla takılıp, onların yaptıkları yanlış şeyleri mi yapıyorsun? Onların ne kadar eğlenceli insanlar olduklarını ve eğlencelerinin ne kadar harika olduğunu mu düşünüyorsun? Yalnış yere odaklanıyorsun kardeşim! Yanlış anlama, onlardan uzaklaşman gerektiğini söylemiyorum, İsa Mesih, “Onları dünyadan uzaklaştırmanı değil, kötü olandan korumanı istiyorum” dedi Yuhanna 17.bölüm 15.ayet

    Onlarla takılabilirsin, yoksa onlara Tanrı’nın sevgisini ve kurtuluş Müjdesi’ni nasıl anlatabilirsin? Bunu yaparken kendine çok dikkat et çünkü onların yaptıklarını yapmak zorunda değilsin! Onlar senin yaptıklarını görsünler ve onlar senin yaptıklarını yapsınlar ve senin inandıklarına inansınlar! Amin! 

    ‘Biliyor musun, Ayartıcı var, dünyada günah var ve ben de zayıf biriyim. Çok sık günaha düşüyorum. Aslında yapmak istemiyorum ama elimde değil, çok güçsüzüm!’ Öyle mi? Sen kendini güçsüz sanabilirsin, Ayartıcı da seni ayartmaya çalışabilir, yaşadığımız dünya da düşmüş bir dünyadır, ama, inandığın Tanrı güçlüdür! Ve seni güçlü kılan da O’dur! O’nun Kutsal Ruhu sende konut kurdu! O her zaman seninle birlikte ve sen ne zaman O’ndan yardım istersen O sana yardım edecek! O seni daha da güçlendirecek! Günaha karşı artık daha dirençli olacaksın! O seni daha da kutsallaştıracak! Sen bütün yüreğinle bunu istiyor musun? Öyleyse artık kendi gücüne dayanma. Sadece seni kurtaran,sevgisiyle seni saran Tanrı’ya odaklan! Beni güçlendirenin aracılığıyla bütün bu günahlara ‘Hayır!’ diyebilirim de. 

    Sadakat; içten bağlılık, sağlam ve güçlü dostluk demektir. Tanrı’ya sadık mısın? O’na yürekten bağlı mısın? O’nunla sağlam bir ilişkin var mı? İsa Mesih Yuhanna 15.bölüm 14.ayette “Size buyurduklarımı yaparsanız benim dostlarım olursunuz” diyor. Sen İsa’nın dostu musun? Öyleyse O’nun dediklerini yapman gerekiyor. Bunu yapabilmen için de O’na ve O’nun Sözü’ne odaklanman gerek. Sadece sana kolay gelen konularda değil, ama O’nun buyruklarının tümünde O’na odaklan. Yalan söyleme diyorsa, yalandan uzak dur. Çalma diyorsa, çalma. Zina etme diyorsa, zina etme. İnsanları bağışla ve sev diyorsa, onları O’nun bağışladığı gibi bağışla ve O’nun sevdiği gibi sev. Bütün yollarında O’nu izle. O seni ödüllendirecektir! Amin!

    Kendine odaklanma, yoksa gururlanırsın, ben geçmişte öyle yaptım. Rab’be odaklanırsan O’na yücelik verirsin. Nasıl odaklanacağını bilmiyorsan Kutsal Kitap’ını aç ve oku. Orada yazan her bir farklı deneyim Tanrı’ya odaklananlarla kendi yüceliğine ve işlerine odaklananların arasındaki farkları görmen ve bunlardan kendin için dersler çıkarman için. Sen doğru olanı yapan kişileri kendine örnek al ve öyle yap.

    Tanıklığında güçlü kalmaya devam etmek istiyorsan İsa Mesih’e ve çarmıha daha çok odaklanman gerekiyor. O'nu ilk sıraya koyman, önceliğin yapman ve bu dünyanın sunduğu şeylerle dikkatini dağıtmaman gerekiyor. Bunun için dua et. Tanrı'nın sana verdiği başarılardan zevk alabilirsin ama başardığın zorlu işlerden dolayı gururlu bir hale gelme. Bunun Tanrı'yı onurlandırmadığını ve seni O'ndan uzaklaştırdığını bil. Yalnızca O'na bağımlı ol ve başarılarına daha az odaklan. Kendine değil de Rab’be odaklanırsan yaptığın her işte kendini değil ama O’nu onurlandırmış olursun. 

    Ölümden korkuyorum. Ölmek düşüncesi bile beni çok huzursuz ediyor diyorsan orada seni bekleyen şeye odaklan! İsa Mesih’e aitsin! Tanrı’nın Egemenliği’ndesin! Orada, göklerde, cennette, Baba Tanrı seni bekliyor! Orada senin için canını veren Rab İsa seni bekliyor, O’nu yüzyüze göreceksin! Her ulustan kardeşle ve meleklerle birlikte Rab’be ilahiler söyleyeceksin, O’nu sonsuzlara dek öveceksin! Orada tüm gözyaşların silinecek. Öyleyse ölümden korkma, Rab’be odaklan! 

    Bu kilise olduğu yerde kalmak zorunda değil! Yalnızca tek bir yöne gitmesi gerekiyor: İleriye! Hep ileriye! Kilise biziz. Bu kilisenin ileri gitmesi için yapabileceğin şeyler var. Rab’bin önünde alçakgönüllü bir şekilde dur, günahlarını O’na itiraf et. Önce kendi yaşantına dikkat et, sonra git ve insanlara İsa Mesih’i anlat! İnsanlara Tanrı’nın sevgisini eylemlerinle göster. Onlar için dua et. Unutma Tanrı için imkansız olan hiçbir şey yok! 

    Kilise olarak haftada bir olsun ihtiyacı olanlara yemek veremez miyiz? ‘Ama biz zengin bir kilise değiliz ki! Kilisemizi bile zar zor idare ediyoruz. Biz yapamayız! İmkanı olan kiliseler yapsın!’ Mark abi bahsetmişti Ankara’daki kardeşlerin yemek dağıttıklarını ve bu hizmet aracılığıyla İsa Mesih’e iman edenlerin olduklarını. Yapmak isterseniz yapabiliriz! Verin, size verilecektir diyen Rab’bin Sözü’nü unutmayalım kardeşlerim! O’nun için imkansız olan hiç bir şey yoktur!

    ‘Türkiye’de hiçbir şey yapamayız, burası Müslüman bir ülke ve burada çok zor. İnsanlar İsa Mesih’e iman etmezler’ mi diyeceğiz? Ama biz dualarımızla yeri sarsacağız, dualarımızla Türkiye’yi sarsacağız ve Tanrı’nın Egemenliği bu toprakların her yerinde yeşerecek, büyüyecek, olgunlaşacak ve ürün verecek. Tanrı burada harika işler yapacak! 

    Bugün bizim için zafer kazanan Rabbimiz’in bizim için yaptıklarına bir kez daha odaklanalım! Bugün O’nun lütfuna, merhametine ve sevgisine daha çok odaklanalım! O’nun için imkanız olan hiç bir şey yoktur! Tüm yücelik ve onur O’nun olsun! 

    Rabbimiz hepinizi bereketlesin!
 

Yazı 4467 kez okundu
Etiketler: odaklanma

Kimler çevrimiçi

53 konuk ve 53 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git