Müjdeyi paylaş - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Müjdeyi paylaş

Müjdeyi paylaş

print
email
En son güncelleme 17 Şubat 2013, 20:32 İleten: timoteus

Kardeşlerle ilgilen..

Hatırlarsanız, Pavlus Selanik’e gitmiş ve orada Müjde’yi duyurmuştu. Çok kısa bir sürede, çok sayıda insan İsa Mesih’e iman etmişti.

      Kısa sürede bu kadar çok insanın İsa Mesih’e iman etmesi Yahudi önderlerin tepkisini çekmişti. Pavlus, hizmet arkadaşları ve oradaki kardeşler baskılarla karşılaşmışlardı. Pavlus sonunda kenti terk etmek zorunda kaldı (Elçilerin İşleri 17:1-10).

      Pavlus Selanik’i terk etmek zorunda kaldıktan sonra oradaki kardeşleri merak etti. Kendisi şehri terk edebilmişti, ama oradaki kardeşler baskılara maruz kalmaya devam ettiler. Pavlus onlar için dua etti. Onları ziyaret edip durumlarını görmek istedi ama bunu yapamadı çünkü orada tanınıyordu. Gitseydi çok daha kötü şeyler olabilirdi. Bu yüzden, oradaki kardeşlerin durumlarını öğrenmek için Timoteos’u oraya gönderdi. Timoteos Selanik’e gitti ve kardeşleri ziyaret etti. Onları teşvik etti, cesaretlendirdi.

      Timoteos iyi haberlerle Pavlus’a geri döndü. Pavlus Selanik’teki kardeşlerine bir mektup yazdı.

      Bir yere gittiğinizi ve orada Müjde’yi paylaşma fırsatınız olduğunu düşünün. Rab yüreklerini açınca, Müjde’yi paylaştığınız kişiler İsa Mesih’e iman edecekler. Bir müddet sonra kendi isteğinizle ya da elinizde olmayan sebeplerden dolayı oradan ayrılmak zorunda kaldınızı farz edin. İsa Mesih’e aracılığınızla iman etmiş olan kardeşlerinizi merak etmez misiniz? Şu anda ne yapıyorlar? Ruhsal durumları nasıl? İmanlarında nasıl büyüyebilirler? Baskılar ve sıkıntılarla karşılaşıyorlar mı? Ne yapmanız gerekiyor? Buna benzer şeyleri düşünürdünüz.

      Ruhsal durumlarının nasıl olduğunu merak ederiz. Çünkü, inançlarından dolayı sıkıntılarla karşılaşmak özellikle yeni inanlılar için daha zor olabilir. Baskılar karşısında yılabilirler. Pavlus şöyle yazdı: 1. Selanikliler 3:1-3 “...Bu sıkıntılardan ötürü kimse sarsılmasın diye...”. 1. Selanikliler 3:4-5 “Çünkü sıkıntı çekeceğimizi size önceden, daha yanınızdayken söylemiştik. Bildiğiniz gibi, öyle  oldu. Bu nedenle ben de daha fazla dayanamadım; acaba Ayartıcı bir yolunu bulup sizi ayarttı mı, emeğimiz boşa gitti mi diye iman durumunuzu öğrenmek için Timoteos’u gönderdim.”

      Onları nasıl yüreklendirebiliriz? Nasıl teşvik edebiliriz? Nasıl cesaretlendirebiliriz? Eğer ne gibi sorunlar yaşadıklarını bilemezsek onlara nasıl yol gösterebileceğimizi bilemeyiz.

      İnanç konusundaki eksikliklerini bilmek isteriz. Öyle ki, bunları açıklayabilelim, öğretebilelim, inançlarında büyümelerine yardımcı olabilelim.

      İmanlarındaki gelişmeleri öğrenmek isteriz. Bu bize hem teşvik olur hem de sevindirir. Selanikteki imanlılar Makedonya ve Ahaya’daki imanlılara örnek oldular. Pavlus Timeteos’u Selanik’teki imanlıların durumlarını öğrenmeye göndermişti. Timoteos geri geldiğinde güzel haberler getirdi: “...Bu nedenle kardeşler, bütün çile ve sıkıntılarımız arasında, imanınızdan ötürü sizinle teselli bulduk.” (1.Selanikliler 3:6-7) dedi Pavlus.

Onlar için dua edebiliriz. Peki, kardeşler için nasıl dua edebiliriz?

      Rab’be bağlı kalmaları için dua edebiliriz. “Çünkü siz Rab’be bağlı kalırsanız, biz asıl o zaman yaşarız.” (1. Selanikliler 3:8).

      İman konusundaki eksikliklerini tamamlamak için dua edebiliriz (1. Selanikliler 3:10).  

      Onları tekrar görebilmek için dua edebiliriz (1. Selanikliler 3:11).

      Sevgileri artsın ve kutsallıkta kusursuz olsunlar diye dua edebiliriz (1. Selanikliler 3:12-13).

Başka ne yapabiliriz?

      Onları teşvik edebiliriz. Pavlus Selanik’teki imanlılara yazdığı mektupta onları teşvik etti. Yahudiye’de bulunan kiliseleri örnek aldıklarından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Onlara “Övüncümüz ve sevincimiz sizsiniz” (1.Selanikliler 2:20) dedi. İmanlarından ve sevgilerinden dolayı olan memnuniyetini dile getirdi. Tanrı’yı nasıl hoşnut etmeleri gerektiği konusunda onları teşvik etti.

      Selanikte’ki imanlıların imanlarında daha da ilerlemeye ihtiyaçları vardı. Pavlus bunu uygun sözlerle belirtti. Bizim de kardeşlerimizi imanlarında teşvik etmemiz gerekiyor. Ziyaretlerine gidemesek bile en azından bir e-posta gönderebiliriz. Ara sıra da olsa bir telefon açıp onlarla konuşabiliriz. ‘Senin için nasıl dua edebilirim kardeşim?’ diye sorabiliriz. Kısa da olsa telefonda beraber dua edebiliriz. Hemen her gün saatlerce internette zaman geçiriyoruz, onlarla intertten de görüşebiliriz. Rab’bin bize verdiği olanakları iyi bir şekilde kullanabiliriz.

      Onların yararına çalıştığımızı görmelerini sağlayabiliriz.

      Onları kardeşlerimiz olarak ne kadar çok sevdiğimizi gösterebiliriz.

      Onlara karşı bir İsa inanlısına yakışır şekilde davranabiliriz. Pavlus bunu nasıl yaptığını şöyle açıklıyor: “İman eden sizlere karşı davranışımızın ne denli kutsal, adil, kusursuz olduğuna siz tanıksınız; Tanrı da buna tanıktır.” (1. Selanikliler 2:10).

      Onları yüreklendirebilir, teselli verebilir ve imanlılar olarak yaşamaya özendirebiliriz. “Sizi yüreklendirdik, teselli ettik; sizleri egemenliğine ve yüceliğine çağıran Tanrı’ya yaraşır biçimde yaşamaya özendirdik.” Diyor Pavlus (1. Selanikliler 2:12).

      Onları ziyaret edebiliriz. Biz kendimiz edecek durumda değilsek tanıdığımız, güvendiğimiz bir kardeşimizi gönderebiliriz. 1. Selanikliler 3:1-5 (Pavlus kendisi gidemedi ama Timoteos’u gönderdi).

      Rab’be bağlı kalmaları konusunda teşvik edebiliriz. “Çünkü siz Rab’be bağlı kalırsanız, biz asıl o zaman yaşarız.” (1. Selanikliler 3:8).

      Sonuç olarak, amacımız sadece insanlarla Müjde’yi paylaşmak olmasın. Ama Müjde’yi paylaştıktan sonra İsa Mesih’e iman eden kardeşlerimizle de ilgilenelim. Pavlus Selanik’teki kardeşler için bunu yaptı. Biz de hem Müjde’yi duyuralım hem de iman eden kardeşlerimizle ilgilenelim.

      "Rabbimiz İsa Mesih’in lütfu sizinle birlikte olsun.” 1. Selanikliler 5:28
 

Yazı 4315 kez okundu
Etiketler: müjde paylaşmak

Kimler çevrimiçi

54 konuk ve 54 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git