Işığı yansıtıyor musun? - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Işığı yansıtıyor musun?

Işığı yansıtıyor musun?

print
email
En son güncelleme 17 Şubat 2013, 19:13 İleten: timoteus
Işığı yansıtıyor musun?

Dünyanın ışığı sizsiniz. Tepeye kurulan kent gizlenemez. Kimse kandil yakıp tahıl ölçeğinin altına koymaz. Tersine, kandilliğe koyar; evdekilerin hepsine ışık sağlar. Sizin ışığınız insanların önünde öyle parlasın ki, iyi işlerinizi görerek göklerd


    “ Dünyanın ışığı sizsiniz. Tepeye kurulan kent gizlenemez. Kimse kandil yakıp tahıl ölçeğinin altına koymaz. Tersine, kandilliğe koyar; evdekilerin hepsine ışık sağlar. Sizin ışığınız insanların önünde öyle parlasın ki, iyi işlerinizi görerek göklerdeki Babanız’ı yüceltsinler!” Matta 5:14-16

    Geçen sene mahallemizdeki sokak lambası bozuldu ve yaklaşık bir hafta boyunca sokak karanlık oldu. Bir akşam kapının önünde dururken karşımda bir karaltı fark ettim ama kim olduğunu anlayamadım çünkü ışık yoktu. Karşımdaki kişi komşumuzdu, gözleri benden iyi görüyormuş ki beni fark etti. Karanlıkta kalmak çok kötü, çünkü gözünüzün önünü dahi görmekte zorluk çekiyorsunuz. Bu yüzden ışığa sahip olmak çok önemli.

    Bir de hepimizin bildiği gibi ruhsal karanlık var. Birçok insan ömürleri boyunca karanlıkta yaşamak zorunda kalıyorlar çünkü ışığın varlığından bile haberleri yok. Bazıları ise ışık hakkında biraz da olsa bilgiye sahipler ama ışığın kim olduğu, ne olduğu, ne gibi yararları olduğunu anlayamadıkları için ışığı reddediyorlar. 

    İsa Mesih dünyayı (insanları) aydınlatan ışıktır. O bizi aydınlattı ve bizi de dünyanın ışığı yaptı. Dünyanın ışığı biziz! Işığa sahibiz ve gözlerimiz artık ruhsal gerçekleri görüyor. Rab gözlerimizi açtı!

    Kandil kandilliğe konur. Gizli olan ne varsa açığa çıkarılacak, saklı olan ne varsa aydınlığa çıkacak. Işığın amacı, görevi aydınlatmak. Bizim yaşam amacımız, görevimiz de aydınlatmak. Biz dünyanın ışığıyız. Bilmediklerini, anlamadıklarını anlatarak onları aydınlatıyoruz. Müjde’yi duyurarak onların ruhlarına, iç dünyalarına ışık tutuyoruz. 

    Dünyanın ışığıyız, ışığımız insanların önünde öyle parlayacak ki, iyi işlerimizi görerek göklerdeki Babamız’ı yüceltecekler! (Matta 5:14-16). Yaşamlarımız etrafımızdaki insanlara tanıklık oluyor. Nasıl yaşadığımıza daha dikkat ediyoruz ki insanlara tanıklık olsun. Farklı davranıyoruz ki bizdeki farkı görebilsinler ve sebebini merak etsinler, sorsunlar, bizler de neden farklı olduğumuzu anlatma fırsatına sahip olalım.

    Dünyanın ışığı olduğumuz için sadece sözlerimizle değil ama yaşamlarımızla da tanıklık ediyoruz. Sadece konuşan ama uygulamayan insanlar değiliz. Biz de etkin olan Rab her an bizi bir ışık olarak her davranışımızda kullanıyor.

    Işık önce evin içini aydınlatıyor. Evdekilerin hepsine ışık sağlıyor. İsa İnanlısı olmayan eş, çocuk, gelin, damat, torun bu şekilde aydınlanıyor. 

    Sonra tepede bulunan ışık olarak evimizin dışındakileri aydınlatıyoruz. Dışarıdaki insanlardan İsa Mesih’e olan imanımızı saklamıyoruz. Bunu yapmakla ‘Ben de ışık var!’ ‘Işığa sahibim!’ demiş oluyoruz. Sonra aydınlatmaya başlıyoruz. Biz tepeye kurulan kentiz, nasıl saklanabiliriz? Biz saklamaya çalışsak da insanların gözlerinden bizdeki ışık kaçmayacaktır. 

    Alışveriş yaparken özellikle bu yaz aylarında artan nüfustan dolayı market kasalarında uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyoruz. Diğer insanlar gibi oflayıp poflamayıp, sakin bir şekilde beklemeye devam ettiğimizde bizdeki ışık sırada bekleyen diğerlerini aydınlatıyor. Bize baktıklarında neden onlar gibi davranmadığımızı eminim ki düşünen insanlar oluyor.

    Kasiyerler saatler boyunca çalışıyorlar, yoruluyorlar, çıkan birçok sorunla uğraşmak zorunda kalıyorlar. Stresli oluyorlar. Bazen streslerini bize de yansıtıyorlar. Onlara kızmak yerine kibarca teşekkür edersek bizdeki ışığı fark edebilirler. İyi günler dilersek bizdeki ışığı fark edebilirler.

    Eve gelen misafirlerin yanında eşimize yardım edersek bizdeki ışığı fark edebilirler.

    Yemek yediğimiz restauranttaki çalışanlara teşekkür edersek, aşçının ellerine sağlık dersek sadece onları mutlu etmiş değil ama aynı zamanda onlara ışık da olmuş olacağız.

    Her gün hem evdekilere hem de dışarıdakilere ışık olmak için fırsatlar var. Rab her birimizi ışık olarak kullanmaya devam etsin. Rab bizleri de kullanarak insanların gerçek ışığa sahip olmalarını sağlasın! Amin!
 

Yazı 4826 kez okundu
Etiketler: ışık

Kimler çevrimiçi

7 konuk ve 7 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git