İmmanuel - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » İmmanuel

İmmanuel

print
email
Ocak 20 2013, Paz, 16:37 İleten: timoteus

Kutsal Kitap'da, İsa'nın karakterini tanımlayan bir çok isim vardır. O isimlerden biri de İmmanuel'dir, anlamı "Tanrı bizimle" dir.

İmmanuel

Vaazın tarihi: 25 Aralık 2011

Ayetler: Yeşaya 7:14 + Matta 1:21-23 

    Kutsal Kitap'da, İsa'nın karakterini tanımlayan bir çok isim vardır. O isimlerden biri de İmmanuel'dir, anlamı "Tanrı bizimle" dir. İsa yeryüzüne gelmeden önce, Tanrı'nın Ruhu tapınakta yaşadı. İnsanlar O'na yaklaşabilmek için yeterince temiz olmak için her türlü ritüelden geçmek zorunda kaldı. Şimdi, inanlılar olarak, biz Kutsal Ruh'un tapınağıyız. İsa'yı Rabbimiz ve Kurtarıcımız olarak kabul ettiğimizde, bizi temizleyen ve evini yüreklerimize kuran O'dur.

    Yeşaya 7:14 “Bundan ötürü Rab’bin kendisi size bir belirti verecek: İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak; adını İmmanuel koyacak.”

    Matta 1:21-23 “Meryem bir oğul doğuracak. Adını İsa koyacaksın. Çünkü halkını günahlarından O kurtaracak.” Bütün bunlar, Rab’bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu söz yerine gelsin diye oldu: “İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak; adını İmmanuel koyacaklar.” İmmanuel, Tanrı bizimle demektir.”

    Tanrı bizimledir senin için ne anlam ifade etmeli? Benim için ne anlam ifade ediyor? Kilisesi için ne anlam ifade ediyor?

    Tanrı bizimledir demek, Tanrı bizden yanadır demektir. 

    Romalılar 8:31 “Öyleyse buna ne diyelim? Tanrı bizden yanaysa, kim bize karşı olabilir?”

    Tanrı bizimleyse, kim bize karşı olabilir? 

    Tanrı bizimledir demek, Tanrı’nın bize her şeyi bağışlayacağı anlamına gelir.

    
Romalılar 8:32 “Öz Oğlu’nu bile esirgemeyip O’nu hepimiz için ölüme teslim eden Tanrı, O’nunla birlikte bize her şeyi bağışlamayacak mı?”

        Tanrı bizimledir demek, artık suçlanmayacağız anlamına gelir:

    Romalılar 8:33-34 “Tanrı’nın seçtiklerini kim suçlayacak? Onları aklayan Tanrı’dır. Kim suçlu çıkaracak? Ölmüş, üstelik dirilmiş olan Mesih İsa, Tanrı’nın sağındadır ve bizim için aracılık etmektedir.”

    Tanrı bizimledir demek, hiçbir şeyin bizi Mesih’in sevgisinden ayıramayacağı demektir:

    Romalılar 8:35 “Mesih’in sevgisinden bizi kim ayırabilir? Sıkıntı mı, elem mi, zulüm mü, açlık mı, çıplaklık mı, tehlike mi, kılıç mı?”

    Tanrı bizimledir demek, karşılaşacağımız kötü durumlardan başarıyla çıkacağız demektir:

    Romalılar 8:37 “Ama bizi sevenin aracılığıyla bu durumların hepsinde galiplerden üstünüz.”

    Maddi sıkıntılarınız mı var? İşler istediğiniz gibi gitmiyor mu? Ailenizle sorunlarınız mı var? İnsanlardan zarar mı gördünüz? Unutmayın, İmmanuel olan Rab sizinle birlikte ve her durumda O’nunla galiplerden daha üstünüz! 

    Tanrı bizimledir demek, hiçbir şeyin bizi Mesih İsa’da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya gücünün yetemeyeceği demektir:

    Romalılar 8:38-39 “Eminim ki, ne ölüm, ne yaşam, ne melekler, ne yönetimler, ne şimdiki ne gelecek zaman, ne güçler, ne yükseklik, ne derinlik, ne de yaratılmış başka bir şey bizi Rabbimiz İsa’da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir.”

    Tanrı bizimledir demek, Tanrı’nın bizi asla terk etmeyeceği ve asla yüzüstü bırakmayacağı demektir:

    İbraniler 13:5 “Seni asla terk etmeyeceğim, seni asla yüzüstü bırakmayacağım.”

    Tanrı'nın bizimle birlikte olduğunu bilmek  güzel değil mi? O bize aldığımız nefesten bile daha yakın. Esenliği daima bizimle birlikte. Sevinci daima bizimle birlikte. Gücü her zaman bizimle birlikte, ve zaferi de her zaman bizimle birlikte. Gelecek sefer kendinizi yalnız hissettiğiniz de, hatırlayın, İmmanuel olan Rab  daima sizinle birlikte!

    İsa yeryüzüne geldiğinde, zafer dolu bir yaşam yaşayabilmeniz için gereken her şeyi de Kendisiyle birlikte getirdi. Küçük bir bebek olarak geldi, ama O gökte ve yeryüzündeki bütün yetkiyi temsil etti. O'na iman ettiğinizde, O'nun sağladığı herşeye sahip olma fırsatınız var. O'nun esenliğine, gücüne, yetkisine, sağlayışına, sevincine ve kuvvetine sahip olabilirsiniz. O bütün bunları yeryüzüne geldiğinde bize getirdi. Bize bir çocuk doğdu... bize zafer verildi. Bize, esenlik verildi. Bize, sağlayış verildi. Bize umut ve şifa verildi. Bize sonsuz yaşam verildi! 

    Bugün her neye ihtiyacınız varsa, hatırlayın, İsa yeryüzüne geldiğinde, O sizin her birinizin ruhsal, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarınızın karşılanması için bir yol sağladı. Yaşamınızı O'na teslim edin ve O'nda sizin için olan bütün ruhsal bereketleri alın! İmmanuel olan Rab sizi her zaman her yönden korusun ve bereketlesin!
 

Yazı 4980 kez okundu
Yeni Yıl
Önceki yazı
Yeni Yıl
Yahve Yire
Sonraki yazı
Yahve Yire

Kimler çevrimiçi

48 konuk ve 48 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git