Gözlerini yaşama kapamış olanlar - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Gözlerini yaşama kapamış olanlar

Gözlerini yaşama kapamış olanlar

print
email
En son güncelleme 17 Şubat 2013, 19:58 İleten: timoteus
Gözlerini yaşama kapamış olanlar

Geleceği bilmek ister misiniz? Gelecekte neler olacağını merak ediyoruz, değil mi?

Gözlerini yaşama kapamış olanlar

Vaaz tarihi: 25 Kasım 2012

Ayetler: 1.Selanikliler 4:13-18

    Geleceği bilmek ister misiniz? Gelecekte neler olacağını merak ediyoruz, değil mi?

    Gelecekten bahsetmeden önce, isterseniz size başımdan geçen bir olayı anlatayım.

    Geçen sene, İsa Mesih İnanlısı bir kardeşin eşi vefat etti. Başsağlığı dilemek için ona bir email gönderdim. Rab’den onu teselli etmesi için dua ettiğimi söyledim. Ondan üzgün bir email alacağımı düşünürken bana gönderdiği emailde zaten teselli içinde olduğunu yazdı. Eşi de kendisi gibi İsa Mesih inanlısıydı. “O şimdi Rab’bin yanında ve bir gün onu yeniden göreceğim!” diye yazdı. Bundan dolayı büyük bir teselli içinde olduğunu söyledi. Tabi ki eşini çok özlüyordu. 

    Bu kardeş gerçeği biliyordu. Kendi kendini kandırmıyor ya da teselli etmiyordu. Gelecekte neler olacağı hakkında sağlam bir bilgiye sahipti. 

    Birçok insan gelecekte neler olacağını merak ediyor. Gelecek onlar için bir karanlık gibi. Baktıkları zaman hiç bir şey göremiyorlar. İsa Mesih inanlıları olarak bizse büyük bir ayrıcalığa sahibiz. Çünkü Rab bizi aydınlattı. Kutsal Kitap’a baktığımızda Tanrı gelecek hakkında bize bir çok bilgiyi açıkladı.

    Pavlus Selanik’teki kardeşlere yazdığı ilk mektupta onlara gelecekte neler olacağını açıkladı. Bu kardeşlerin kafaları gelecekte neler olacağıyla ilgili düşüncelerle doluydu. Aralarından bazıları vefat etmişti. Şimdi neredelerdi? Onları bir daha görebilecekler miydi? Unutmayın, Selanik’teki İsa İnanlıları için bunlar henüz öğrenmedikleri, bilmedikleri konulardı. Pavlus durumlarını ve iman konusundaki eksikliklerini öğrensin diye Timoteos’u göndermişti. Onlar da büyük ihtimalle Timoteos’a bu konuyu açtılar, o da geri dönüşünde Pavlus’a aktardı. Pavlus da bu ilk mektup aracılığıyla onlara bu konuyu açıklıyor. Onları bu konuda aydınlatmak ve yüreklerini ferahlatmak istedi. Pavlus şöyle diyor:

    1.Selanikliler 4:13 “Kardeşler, umudu olmayan öbür insanlar gibi kederlenmemeniz için, gözlerini yaşama kapamış olanlar konusunda bilgisiz kalmanızı istemiyoruz.”

    Kimdi umudu olmayan öbür insanlar? İsa Mesih’e iman etmeyen, gerçeğe sahip olmayan insanlardı. Gerçeği bilmeyenler için yaşadıkları gün ve gelecek onlar için karanlıktır. Çünkü yüreğinde Mesih’e sahip olmayan gerçek umuda sahip olamaz. Bir zamanlar hepimiz böyle insanlardık. Bu dünyada umutsuz bir şekilde yaşıyorduk. Ama Rabbimize şükürler olsun ki bize Kutsal Ruh’unu verdi. Ruhsal gözlerimizi açtı.  Bizi günahlarımızdan kurtardı. Bizi umutla doldurdu. 

    Umudumuz var. Çünkü Rabbimiz İsa Mesih’in yeniden geleceğini biliyoruz:

    1.Selanikliler 2:19 “Umudumuz, sevincimiz kimdir? Rabbimiz İsa geldiğinde O’nun önünde övüneceğimiz zafer tacı nedir? Siz değil misiniz?” diyor.

    Umudumuz var. Çünkü, ölülerin dirileceğini biliyoruz: 

    1.Korintliler 15:32’de Pavlus diyor ki: “Eğer insansal nedenlerle Efes’te canavarlarla dövüştümse, bunun bana yararı ne? Eğer ölüler dirilmeyecekse, “Yiyelim içelim, nasıl olsa yarın öleceğiz.”

    Eğer ölümden diriliş olmasaydı, bu dünyada nasıl yaşadığımızın çok da önemi olmazdı değil mi? Pavlus’un da dediği gibi yiyip, içip elimizden geldiğince rahatımıza bakamaz mıydık? Ama ölümden dirilişin olduğunu biliyoruz, buna inanıyoruz. Bizden önce ölüp de Rab’bin yanına giden kardeşlerimizin bir gün dirileceklerini ve yeniden beraber olacağımızı biliyoruz. Bizim için sevdiğimiz İsa Mesih İnanlısı kardeşlerin ölümleri sadece kısa bir ayrılıştır. Rabbimiz İsa Mesih yeniden geldiğinde yeniden birlikte olacağız. Bu sefer hiç ayrılmamak üzere sonsuza kadar bir arada olacağız. 

    İsa Mesih inanlısı olarak bu yaşama gözlerini kapamış olanlar konusunda kederlenmemize gerek yok. Ölüm ayrılık demektir. Kısa da olsa ayrı kalacağımızdan dolayı üzüntü duymamız doğaldır. Ama bunu bir yasa dönüştürmemiz gerekmez. Rab bunu bilmemizi istedi. Bu yüzden Pavlus şöyle yazıyor:

    1.Selanikliler 4:14 “İsa’nın ölüp dirildiğine inanıyoruz. Aynı şekilde Tanrı, İsa’ya bağlı olarak gözlerini yaşama kapamış olanları da O’nunla birlikte geri getirecektir.”

    Çünkü İsa Mesih hem ölülerin hem de yaşayanların Rabbi’dir! Ölmüş olup da şu anda Rab’bin yanında olanlar O’nun yanında teselli ediliyorlar. İkinci gelişinde Rab Kendisiyle birlikte onları da geri getirecek. 

    İsa Mesih günahlarımıza karşılık öldü, gömüldü ve üçüncü gün ölümden dirildi. Bir gün geri gelecek. 

    Pavlus kendinden konuşmadı. Mektupları da kendinden kaynaklanmadı. Kutsal Ruh’un esiniyle Rab’bin sözlerini iletti. Rab’bin sözüne dayanarak şöyle yazdı:

    1.Selanikliler 4:15 “Rab’bin sözüne dayanarak size diyoruz ki, biz yaşamakta olanlar, Rab’bin gelişinde hayatta olanlar, gözlerini yaşama kapayanların önüne asla geçmeyeceğiz.”

    Rab İsa’nın ne zaman geri geleceğini Baba Tanrı’dan başka kimse bilmiyor. O her an geri gelebilir. İkinci gelişinde hayatta olan İsa inanlıları olacak. Ama Pavlus “gözlerini yaşama kapayanların önüne asla geçmeyeceğiz” diyor. Onlar Rab’le birlikte geri gelecekler. Rab İsa’nın ikinci gelişinde hayatta olanlar onları karşılayacak. 

    1.Korintliler 15:51-52 “İşte size bir sır açıklıyorum. Hepimiz ölmeyeceğiz; son borazan çalınınca hepimiz bir anda, göz açıp kapayana dek değiştirileceğiz. Evet, borazan çalınacak, ölüler çürümez olarak dirilecek, ve biz de değiştirileceğiz.” 

    1.Selanikliler 4:16’da Pavlus “Rab’bin kendisi, bir emir çağrısıyla, başmeleğin seslenmesiyle, Tanrı’nın borazanıyla gökten inecek. Önce Mesih’e ait ölüler dirilecek” diyerek gelecekteki olayların sırasını veriyor. 

    Tanrı’nın önünde her şey bir düzen içindedir. Her şey planlanmıştır ve sırası gelince yerine gelecektir. İsa Mesih’in ikinci gelişi ve ölülerin dirilişi de bir sıra içinde yerine gelecek.

    1.Korintliler 15:23 “Her biri sırası gelince dirilecek: İlk örnek olarak Mesih, sonra Mesih’in gelişinde Mesih’e ait olanlar” diyor. 

    Mesih geldiği zaman birbirimize yeniden kavuşacağız. Bu yüzden İsa Mesih’e iman etmek önemlidir. O geldiği zaman bu sevinci, bu büyük mutluluğu yaşamak istiyor musunuz? O zaman Rab’be iman edin. Sevdikleriniz için dua edin. Onlar da iman etsinler, kurtulsunlar. Sonsuza dek beraber olalım diye dua edin.

    1.Selanikliler 4:17’de Pavlus Mesih’in gelişinde yaşamakta olanlarla ilgili yazıyor: “Sonra biz yaşamakta olanlar, hayatta olanlar, onlarla birlikte Rab’bi havada karşılamak üzere bulutlar içinde alınıp götürüleceğiz. Böylece sonsuza dek Rab’le birlikte olacağız.”

    Sonsuza dek Rab’le birlikte olmak istiyor musunuz? İsa Mesih’e iman etsiyseniz endeşilenmenize gerek yok. O geldiği zaman bizi gerçek evimize götürecek. Bu dünyada geçici konutlarda, geçici hayatlar yaşıyoruz. Asıl evimiz Rab’bin yanında. O bizi yalnız evimize götürmekle kalmayacak ama başımıza taçlar da koyacak.   

    2.Timoteos 4:8 “Bundan böyle doğruluk tacı benim için hazır duruyor. Adil yargıç olan Rab o gün bu tacı bana, yalnız bana değil, O’nun gelişini özlemle beklemiş olanların hepsine verecektir.”

    O bu dünyada O’na olan tanıklığımızdan dolayı bizi onurlandıracak. O’na hizmet ederseniz onurlandırılacaksınız. Krallar, yöneticiler kendilerine hizmet edenleri nasıl onurlandırırlarsa Rab de Kendisine hizmet edeni onurlandıracak. Sadece onurlandırılmakla da kalmayacağız, Rab’bin bulunduğu yerde O’nunla birlikte olacağız. O’nun yüceliğini göreceğiz. Kralların Kralı, rablerin Rab’bi Olan’ı olduğu gibi göreceğiz. 

    Yuhanna 14:3-4’de İsa Mesih ne dedi? “Gider ve size yer hazırlarsam, siz de benim bulunduğum yerde olasınız diye yine gelip sizi yanıma alacağım. Benim gideceğim yerin yolunu biliyorsunuz.”  

    Bu yolun ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? O’na iman eden aklanır, iman etmeyense hala günahlarının içinde yaşıyor demektir. Bu yol dar ve çetin bir yoldur ama yolun sonunda bizi büyük bir umut ve sevinç bekliyor. Bu yüzden kardeşlerim, Pavlus’un dediği gibi: 1.Selanikliler 4:18 “İşte birbirinizi bu sözlerle teselli edin”

    Yakup 5:8’de dediği gibi; “Siz de sabredin. Yüreklerinizi güçlendirin. Çünkü Rab’bin gelişi yakındır.” 
 

Yazı 4187 kez okundu
Etiketler: ölüm
Müjdeyi paylaş
Sonraki yazı
Müjdeyi paylaş

Kimler çevrimiçi

44 konuk ve 44 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git