Çok değerlisin! - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Çok değerlisin!

Çok değerlisin!

print
email
En son güncelleme 17 Şubat 2013, 19:01 İleten: timoteus
Çok değerlisin!

Ya biz? Kendimizi nasıl hissediyoruz? Kendinizi şu andaki halinizle değersiz hissediyor musunuz? Kendimizi hüzünlü, çökmüş ya da ümitsiz hissettiğimiz zamanlar oluyor mu?


    İnternette yapılan bir ankette katılımcılara şöyle bir soru sormuşlar: Kendinizi değersiz bir yaratık gibi hissediyor musunuz? Ankete katılanların %40’dan fazlası bu soruya ‘Evet’ yanıtını vermişler.

    Ya biz? Kendimizi nasıl hissediyoruz? Kendinizi şu andaki halinizle değersiz hissediyor musunuz? Kendimizi hüzünlü, çökmüş ya da ümitsiz hissettiğimiz zamanlar oluyor mu?

    Kendimizi bazen gayet sıradan ve değersiz hissedebiliyoruz. Bu dünya ben olsam da olmasam da dönecek, özel bir şey katmıyorum dünyaya, özel yeteneklerim yok, dünyaya ne faydam var, bana ne gerek var diye düşünebiliyoruz. Bazen kendimi değerli bazense değersiz hissediyorum.

    Bazense insanlar bize değersiz olduğumuzu hissettirebiliyorlar. İnsanlar söyledikleri sözlerle bizi yaralayabilirler. Aşağılanmış hissedebiliriz. Böyle zamanlarda bu dünyada gerçekten bir değerimizin olup olmadığını sorgulayabiliriz.

    İşin içine başkaları girince değerli biri olup olmadığımızı düşünebiliriz. 

    Başımıza hak etmediğimizi düşündüğümüz bir olay gelebilir, hayat zaten bizim için zordur. Bir de üstüne bu çıkmıştır. Böyle zamanlarda kendimizi cezalandırılmış hissediyor muyuz?

    Hepimiz zaman zaman kendimizi değersiz hissedebiliyoruz.

    Bazılarımızınsa hayatları kötü değil, fakir de sayılmayız, bir bakıma yalnız da değilizdir ama yine de kendimizi kötü ve değersiz hissediyor olabiliriz. 

    İşinizin, dostunuzun, paranızın olması sizi değerli kılmaz. Bunların size bir değer kattığını düşünüyorsanız bir an durup kendinize farklı bir açıdan bakın. İyi bir işe, eşe, iyi bir gelire ve eve sahip olduğumuzda mı değerli olacağız?

    Sizin gerçek değeriniz nereden geliyor? Maddi şeylerden gelmiyor çünkü öyle olsaydı duygularımız ve hislerimiz sürekli değişmezdi.

    Değerimizi nerede arıyoruz?

    İnsanlardan ararsak bir gün kendimizi dünyanın en değerli insanı gibi hissettirirlerken başka bir gün en değersiz kişisi gibi hissettirebilirler.

    Eğer bir değerimiz olup olmadığını varsa ne kadar değerli olduğumuzu öğrenmek için Tanrı’ya bakalım çünkü O bize yalan söylemez ve bizi yanıltmaz.

    İsa Mesih insanlara yardım etti. Hatta Yahudiler’in kutsal ve çalışmalarının yasak olduğu Şabat Günü’nde bile yardıma ihtiyacı olanlara yardım etti. İnsanlar yanlış şeylere değer verirken O insanın kendisine değer verdi. Şöyle dedi: “Hanginizin bir koyunu olur da Şabat Günü çukura düşerse onu tutup çıkarmaz? İnsan koyundan çok daha değerlidir!” Matta 12:11-12

    Tanrı’nın gözünde çok değerliyiz öyle ki, yolumuzu şaşırırsak kaybolan koyununu arayan çoban gibi bizi arar, bulur ve sürüsüne geri katar. Tanrı için biz kitleler değiliz, bireyleriz ve bize bireyler olarak, kişisel olarak değer veriyor.

    Tanrı’nın gözünde öyle değerliyiz, bize öyle değer veriyor ki, dünyanın sonunda ortaya çıkacak olan büyük sıkıntı dönemini biz seçilmişler uğruna kısaltacak.  

    Tanrı’nın gözünde öyle değerliyiz ki, Öz Oğlu’nu bile bizim uğrumuza esirgemedi ve O’nun günahlarımız için fidye olarak ölmesini sağladı. İsa Mesih’in gözünde öyle değerliyiz ki, Getsemani Bahçesi’nde kendisini yakalamaya gelenlerden kurtulmak için hiçbir yardım istemedi. İsteseydi o an on iki tümenden fazla melek yardımına gelebilirdi. Petrus’un bile kendisini korumasına izin vermedi. Çünkü biz O’nun gözünde çok değerliyiz. İsa Mesih şöyle dedi: “Ama böyle olması gerektiğini bildiren Kutsal Yazılar o zaman nasıl yerine gelir?” Kutsal Yazılar da Mesih’in günahlarımız için öleceği yazılıdır. İsa Mesih bizim uğrumuza kendi canını bile feda etti. Canını verecek kadar değer verdi bize.

    Tanrı’nın gözünde çok değerliyiz, öyle ki, İsa Mesih bizim uğrumuza ölüm cezasına katlandı, yüzüne tükürüldü, yumruklandı, tokatlandı, alay edildi. Hepsine bize verdiği değerden dolayı katlandı, dayandı.

    Tanrı’nın gözünde çok değerliyiz, öyle ki, İsa Mesih hiçbir suçu olmadığı halde suçlularla bir sayılmaya bile katlandı. Bizim için adaletsizliğe katlandı.

    Tanrı’nın gözünde çok değerliyiz, öyle ki, İsa Mesih çarmıh üzerindeyken kendisini kurtarabilirdi ama yapmadı. Çünkü bizim için, bizi günahlarımızdan kurtarmak için orada olması gerekiyordu. Sadece Getsemani Bahçesi’nde değil ama çarmıhta asılıyken de isteseydi binlerce, on binlerce melek gelip O’nu kurtarabilirdi. 

    Tanrı’nın gözünde öyle değerliyiz ki, İsa Mesih günahlarımızın bütün yükünü kendi üzerine aldı. Tanrı günaha bakamaz, günahtan nefret eder. Bu yüzden İsa Mesih çarmıh üzerinde: “Tanrım, Tanrım, beni neden terk ettin?” diye bağırdı. O’nun bize olan sevgisi o kadar büyüktür ki bu acıya bile bizim için katlandı.

    Tanrı’nın gözünde öyle değerliyiz ki, aramızdaki duvarı Oğlu İsa Mesih’in kefaretiyle ortadan kaldırdı. İsa Mesih’in çarmıhta can vermesiyle tapınaktaki perde yukarıdan aşağıya yırtılarak ikiye bölündü. Artık Tanrı ile bizi birbirimizden ayıran hiçbir şey kalmadı. Tanrı için o kadar değerliyiz ki, bedeli ne kadar ağır olursa olsun O’na gelebilmemiz için olan yolu bizim için açtı. “… İsa Mesih sayesinde Tanrı’yla barışmış oluyoruz. İçinde bulunduğumuz bu lütfa Mesih aracılığıyla, imanla kavuştuk ve Tanrı’nın yüceliğine kavuşmak umuduyla övünüyoruz.” Romalılar 5:1-2

    Tanrı’nın gözünde öyle değerliyiz ki, İsa Mesih suçlarımız için ölüme teslim edildi ve aklanmamız için diriltildi. Aklandık! Günahlarımız bağışlandı ve bize yeni bir yaşam verildi. Bu kadar değerliyiz! 

    O’na ait olan bizler farklıyız, çünkü Tanrı’nın bizi ne kadar çok sevdiğini ve bize ne kadar çok değer verdiğini biliyoruz. O’nun bize olan sevgisini ve değerini bizim için canını vermesinden ve günahlarımızı üzerine almasından biliyoruz.

    Biz O’na aitiz, bu yüzden çok değerliyiz.

    Eğer kendimizi değersiz hissediyorsak Tanrı’nın sesini duyalım:

    - Sevgisine layık değildik ama O bizi çok sevdi ve seviyor!

    - Bunun için özel bir çaba harcamamız gerekmiyor, O bizi şu an tam olduğumuz halimizle, koşulsuz, şartsız seviyor!

    - Kendimizi sevmeliyiz çünkü Tanrı bizi seviyor!

    - Yetersiz ve çaresiz değiliz, çünkü Tanrı her an bizimle birlikte. Sorunlarımızla tek başımıza mücadele etmek zorunda değiliz!

    - Tanrı’nın bize verdiği değer bizi güçlendiriyor! Umut veriyor! Bize yaşama gücü ve sevinci veriyor!

    - O’nun bize verdiği değerle sonsuz yaşam bizi bekliyor!

          Bir an için durun ve Mesih İsa’da sahip olduklarınızın farkına varın ve kendinize şunu söyleyin: Ben değerliyim! Ben Tanrı’nın gözünde çok değerliyim!

          Geçmişteki deneyimlerinizin yoğun duygu yüklerini bırakın.

          Hayal kırıklarınızı artık düşünmeyin.

          Kendi değerinizi başka yerde aramayın çünkü ona zaten sahipsiniz.

          Kendinizi değersiz ya da suçlu hissederseniz şunu söyleyin: Aklandım! Ben aklandım! Tanrı Oğlu İsa Mesih’te beni akladı!

          Kendinize yönelik olumsuz düşüncelere kapılmayın. Unutmayın ki Şeytan kendimizi değersiz hissetmemizi ister ve mutlu ve bereketli bir hayat yaşamamızı istemez. O değerimizi ve sahip olmak istediklerimizi çalmak isteyen bir hırsızdır. Ona izin vermeyin.

          Tanrı’nın bakış açısını bilmek ya da bilmemek, önemli olan budur. O’nun bakış açısından çok değerliyiz!

          Tanrı’nın lütfuyla kurtulduk, arındırıldık, yeni yaşama kavuşturulduk ve O’nun sayesinde doğru kılındık. Bunu kabul ettiğimiz zaman bu bizim mutluluğa açılan kapımız olacak.

          Değerinizi anladığınız zaman kendinize güveniniz artacak, daha huzurlu ve mutlu olacaksınız.

          Tanrı’nın gözünde ne kadar değerli olduğunuzu anladığınızda yaşamınızda bir denge olacak.

          Tanrı’dan gelen gerçek mutluluk sevinç nedenimiz olacak. Ruhumuz neşeli olacak. Dışarıdan doyum aramayacağız. Tanrı’nın gözünde ne kadar değerli olduğunu bilmeyen insan için hiçbir şey doyurucu değildir.

          Değerli olduğumuzu bilmeyi seçelim. Şimdiye kadar bunu yapmadıysak Tanrı’yla gerçek ilişkimizin farkına varalım ve bize verdiği bu yeni yaşamın tadını çıkaralım. Amin!
 

Yazı 4936 kez okundu
Etiketler: değer

Kimler çevrimiçi

8 konuk ve 8 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git