Bakış açınızı değiştirin! - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Bakış açınızı değiştirin!

Bakış açınızı değiştirin!

print
email
En son güncelleme 17 Şubat 2013, 20:07 İleten: timoteus
Bakış açınızı değiştirin!

Hep aynı yöne, aynı şeye doğru bakarsanız gözlerinizle ilgili sorun yaşayacağınızı biliyor musunuz?

Bakış açınızı değiştirin!

Vaaz tarihi: 8 Temmuz 2012

Ayetler: Filipililer 4.bölüm 6-7

    Hep aynı yöne, aynı şeye doğru bakarsanız gözlerinizle ilgili sorun yaşayacağınızı biliyor musunuz?   

    Örneğin, sürekli bilgisayarınızın monitörüne bakarsanız baş ağrısı, gözlerinizde ağrı, yorgunluk, kuruluk ya da yaşarma gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Monitörden başınızı kaldırdığınız zaman farklı bir yere bakarken odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz. Daha iyi görebilmek için size zarar veren yerden gözünüzü mümkün olduğunca kaçırmanız gerekir. Unutmayın, nereye, ne kadar süre bakıyor olduğunuz çok önemlidir.

    Tanrı da bizim doğru yere bakmamızı istiyor. Ve bugün Tanrı yaşamınızda birşey yapmak istiyor, birşeyi değiştirmek istiyor. Bakış açınızı, baktığınız yönü değiştirmek istiyor.  

    Eğer gözleriniz sadece insanları görüyorsa bir sorununuz var demektir. Sadece insanlara odaklanmışsanız başınız çok ağrıyor, kalbiniz çok sık kırılıyor ve ilişkilerinizde çok sorunlar yaşıyorsunuz demektir.

    Sürekli insanlara ve yaptıklarına bakarsanız, insanların sizi hayalkırıklığına uğrattıklarını göreceksiniz. Kardeşlerinize darılacaksınız.  

Hayalkırıklığına uğrama konusunda 

    Kalbinizin neden bu kadar çok kırıldığını, neden insanların sizi sürekli hayalkırıklığına uğrattığının sebebini hiç merak ettiniz mi? Size söyleyeyim mi? Çünkü siz Tanrı’dan çok insanlara odaklanıyorsunuz. Tanrı’dan çok insanların neler yaptığına bakıyorsunuz. Kiliseden bile ayrılmaların çoğunun sebebi de bu değil mi? ‘Kiliseye artık gelmiyorum.’ Neden? ‘Şu kişiden dolayı, bu kişiden dolayı’. İyi de sen kiliseye İsa için gelmiyor musun? İsa Mesih sana ne yaptı? Ne kötülük etti? Neden insanlara kızıp da öfkeni İsa Mesih’ten çıkartmaya çalışıyorsun? ‘Yok, ben İsa Mesih’ten çıkartmıyorum öfkemi’ diyebilirsin. Ama senin için canını veren Rab İsa ne diyor? “Bir araya gelmekten vazgeçmeyin!” demiyor mu? Neden Rabbin sözünü dinlemiyorsun? İnsanlar mı kurtardı seni günahlarından, yoksa, Rab ve Kurtarıcı olan İsa Mesih mi? O’ndan ve topluluğundan bu kadar kolay mı vazgeçeceksin?

    Kendi kardeşiniz bile sizi hayalkırıklığına uğratabilir. Onlardan beklemediğiniz şeyleri, hareketleri yapabilir. Musa On Emri almak için Sina Dağı’na çıktı. “Halk Musa’nın dağdan inmediğini görünce, Harun’un çevresine toplandı. Ona, “Kalk, bize öncülük edecek bir ilah yap” dediler.” (Mısır’dan Çıkış 32:1). Harun Musa’nın kardeşiydi. Harun ne yaptı? Topluluktaki altınları topladı ve bunlardan buzağı biçiminde bir put yaptı. “Sizi Mısır’dan çıkaran Tanrınız budur!” dedi.   

    Eyüp kime güvendi? İnsanlara mı, Tanrı’ya mı? Kendi arkadaşları bile onu suçlamadılar mı? Elifaz, “Düşün biraz: Hangi suçsuz yok oldu, nerede doğrular yıkıma uğradı?” (Eyüp 4:7) diyerek Eyüp’ü suçladı. Elifaz Eyüp’ün arkadaşı değil miydi? Eyüp’ün üç arkadaşının üçü de Eyüp’ü suçlamadılar mı? 

    Yusuf haksız yere hapse atıldığı zaman kime güvendi? İnsanlara mı Tanrı’ya mı? Yusuf’u hapisten insanlar mı çıkardı, yoksa Tanrı mı? Yusuf’un hapisteyken yardım ettiği adam bile Yusuf’u unutmadı mı? 

    İnsanlar bazen isteyerek, bazen de istemeyerek sizi zor durumda bırakabilirler. Size birşey söylerler, onlara güvenirsiniz, sonra dediklerini yaparsınız ve sonuçta zarar da görebilirsiniz. Ama insanlardan çok Tanrı’ya danışır, O’na sorar ve O’na güvenirseniz O sizi başarıya, berekete ve esenliğe götürür. 

    İbrahim kime güvendi? İnsanlara mı, yoksa Tanrı’ya mı? İnsanlar dediği için mi atalarının toprağını bıraktı? Bir insanın dediklerinin arkasından gitseydi bereketlere sahip olmayabilirdi. Ama O Tanrı’ya güvendi. Bereketleri aldı. Sen kime daha çok güveneceksin?

Maddi konularda 

    ‘Şu kardeşe darıldım’. Neden? ‘Durumumu bildiği halde bana yardım etmedi’. Etmeyebilir, edemeyebilir. Sen neden Tanrı’dan istemedin? İsa Mesih ne diyor? “Ama siz dua edeceğiniz zaman iç odanıza çekilip kapıyı örtün ve gizlide olan Babanız’a dua edin. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.” (Matta 6:6) Rab Yahve Yire’dir! Sağlayanın insanlar değil! Ama Yahve Yire olan Rab’bindir! O senin Göksel Baban’dır. Sen O’ndan istersen O seni eli boş göndermez! 

    Bir arkadaşın, kardeşin sana yardım etmek isteyebilir. Diyebilirsin ki; ‘Tamam bana yardım etti ama yeterli olmadı. Keşke daha çok yardım etseydi’. Hayır kardeşim! İnsan sınırlıdır, kendisi bile yardıma muhtaçtır ama Tanrı egemendir! Mezmur 84:12 diyor ki: “Ey Her Şeye Egemen RAB, ne mutlu sana güvenen insana!”.  

Yalnız bırakılma konusunda

    Başınıza kötü birşey geldiğinde, yanınızda kimseyi bulamadığınız oldu mu? İnsanlar sizi yalnız mı bıraktılar? Kendinizi yalnız ve bir başınıza mı hissettiniz? Ama Rab seni asla yalnız bırakmadı! O iyi gününde nasıl seninle birlikte olduysa, kötü gününde de seni terk etmedi. “Seni asla terk etmeyeceğim, seni asla yüzüstü bırakmayacağım” (İbraniler 13:5) diyen Tanrımız güvenilirdir! Ve O her zaman sözünü tutar!   

    Konuşacak birine ihtiyaç duyup da yanında hiç kimseyi bulamadığın oldu mu? Sıkıntılı anında onca arkadaşından, kardeşinden, dostundan hiçbiri yok muydu yanında? Ama Tanrın Rab her zaman senin yanında! Gözyaşlarını silecek kimse yanında değil mi? Tanrı tüm gözyaşlarını silecek! İçindeki sıkıntıları paylaşacak kimsen yok mu? Tanrı seni anlıyor, seni dinlemek istiyor! Kızgınlıklarını, hayalkırıklıklarını O anlıyor! Unutma, seni yaratan O’dur! Senin Göksel Baban’dır O! O’nunla her zaman dertleşebilir, içini dökebilirsin! O seni her zaman dinler ve sana yardım eder, yol gösterir! Filipililer 4.bölüm 6 ve 7.ayetler diyor ki; “Hiç kaygılanmayın; her konudaki dileklerinizi, Tanrı’ya dua edip yalvararak şükranla bildirin. O zaman Tanrı’nın her kavrayışı aşan esenliği Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi koruyacaktır.”

Yanlış anlaşılma konusunda 

    ‘İnsanlar beni hep yanlış anlıyorlar!’ diyebilirsin. Doğru mu? İnsanların hepsi mi seni yanlış anlıyorlar? Dünya üzerinde yaşayan insanların tümünün birden seni yanlış anlamaları mümkün değil. Ama beni yanlış anlayanlar var diyebilirsin. Evet, seni anlayanlar olduğu gibi yanlış anlayanlar da olacak. Beni de yanlış anlayanlar var. Yanlış anlaşılıyor olmak kolay değil. Ama senin de, benim de yanlış anladığımız insanlar yok mu? Var. Başkalarına bakarken kendimize de bakmamız gerekmiyor mu? Sorun yaşadığın ya da yaşıyor olduğunu düşündüğün kişiyle gidip konuştun mu? Belki de aranızda hiçbir sorun yok ama sen öyle zannediyorsun, ya da o öyle zannediyor. Belki de yanlış anlayan sensin! O sana gelmiyorsa sen ona git. Yine de hiç kimsenin seni anlamadığını düşünüyorsan o zaman Tanrı’ya bak. O senin içini biliyor, yüreğini biliyor! “Ana rahminde sana biçim vermeden önce tanıdım seni. Doğmadan önce seni ayırdım...” (Yeremya 1:5) diyen Tanrın Rab’be bak. Bu dünyada ve sonsuzlukta seni O’ndan daha iyi tanıyabilecek, daha iyi anlayabilecek başka hiçkimse yok!  

    İnsanlar güveninizi sarstılar mı? ‘Ben bu arkadaşa, şu kardeşe bu kadar çok güvendim ama o ne yaptı? Yaptıklarını haketmiyorum!’ mu diyorsun? Dünya tarihinde güveni sarsılan tek kişi sen değilsin! Saul Kral Davut’u öldürtmek istedi. Davut ne yaptı? Kaçtı. Kral Davut Saul’dan kaçarken kime güvendi? İnsanlara mı, Tanrı’ya mı? Düşmanlarına karşı kime güvendi? Kendi adamları bile Davut’u taşlamayı düşündüler! (1.Samuel 30:6-8). İnsanlara, kendi adamlarına güvenseydi başarılı olabilir miydi? Kendi oğlu bile ona karşı çıktı, düşmanlık yaptı! (2.Samuel 15:13). Ama Davut Tanrı’ya güvendi ve Rab’de güç buldu. Düşmanlarına karşı başarılı oldu, zafer elde etti. Sen de yaşamında her neyle mücadele ediyorsan, zafer kazanmak istiyor musun? Öyleyse insanlardan çok Tanrı’ya güven! Tanrı’yla yaşamının her alanında zafer kazanacaksın! 

    Şimdiye kadar birçok sefer Rab’den çok insanlara güvenmiş olabilirsin. Ama şimdi Rab’be dön. Güvenin yönünü insanlardan Rab’be çevir. Gözlerin, düşüncelerin ve yüreğin her konuda Rab’de olsun. 

    Güvendiğin şey ne? Kime, neye güveniyorsun? Yeşu kime güvendi? Tanrı’ya mı, insanlara mı? Yeşu “Güçlü ve yürekli ol” (Yeşu 1:6) diyen Tanrı’ya güvendi. Ben Rab’be güveneceğim. Sen kime güveneceksin?
 

Yazı 5909 kez okundu
Etiketler: bakış açısı

Kimler çevrimiçi

52 konuk ve 52 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git