Alışkanlıklarınız var mı? - Kilise Vaazları
Ana Sayfa » Kilise Vaazları » Alışkanlıklarınız var mı?

Alışkanlıklarınız var mı?

print
email
En son güncelleme 17 Şubat 2013, 20:09 İleten: timoteus
Alışkanlıklarınız var mı?

Benim bir kaç alışkanlığım var. Sabah uyanınca ilk iş bir fincan kahve içme alışkanlığım var.

Alışkanlıklarınız var mı?

Vaaz tarihi: 11 Mart 2012

Ayetler: Filipililer 3:13 

    Benim bir kaç alışkanlığım var. Sabah uyanınca ilk iş bir fincan kahve içme alışkanlığım var. Bunun dışında başka alışkanlıklarım da var. Şimdiyse yeni bir kötü alışkanlığım var. Araba sürerken çok sık arka aynaya bakıyorum. Sürekli arkaya baktığımdan dikkatim dağılıyor, güvenli bir şekilde araba sürmem mümkün olmuyor. Bunu yaptığımı fark ettiğimde kendi kendime; ‘Önüne bak, yoksa kaza yaparsın!’ diyorum. 

    Bazen iyi bazen de kötü alışkanlıkları kolayca ediniyoruz değil mi? Bu alışkanlıkları edinmek için özel bir çaba harcamıyoruz. Bir şeyi yapmaya başlıyoruz. Sonra aynı şeyi bir daha yapıyoruz, bir daha... Sonra bu artık bizim yeni alışkanlığımız oluyor.

    Kişisel alışkanlıklarımız var. Benim araba sürerken sürekli arkaya bakmam gibi. Bir de çoğumuzun sahip olduğu bir alışkanlık var. Çok sık geçmişe bakıyoruz. Geçmişte olanlara bakıyoruz. Geçmişte yapmış olduğumuz hatalara bakıyoruz. Günahlara bakıyoruz. Pişmanlıklarımıza bakıyoruz. Bize zarar vermiş olanları aklımıza getiriyoruz. Sonra geçmişte olanlara takılıp kalıyoruz. Bütün bunlar bizde üzüntü, kızgınlık ve daha başka duygulara neden oluyor. Geçmişe takılıp kaldığımız için bugünü olması gerektiği gibi yaşayamıyoruz.

    Hepimizin geçmişte hataları, günahları, başarısızlıkları ve pişmanlıkları oldu. İncil bize herkesin günahlı olduğunu söylüyor. Buna hepimiz dahiliz. Hiç birimiz mükemmel değiliz. Ama Tanrı bizi yine de seviyor ve lütfunu ve merhametini her zaman bize gösteriyor.        O sadece sıradan bir hayat yaşamamızı istemiyor ama mutlu, bereketli ve geleceğe umutla bakan bir hayata sahip olmamızı istiyor. 

    Filipililer 3:13 şunu söylüyor: "Kardeşler, kendimi bunu kazanmış saymıyorum. Ancak şunu yapıyorum: Geride kalan her şeyi unutup ileride olanlara uzanarak, Tanrı'nın Mesih İsa aracılığıyla yaptığı göksel çağrıda öngörülen ödülü kazanmak için hedefe doğru koşuyorum." 

    Hepimiz hayal kırıklıkları, aksilikler ve anlamadığımız şeylerden hala geçiyoruz. Belki sevdiğiniz biri için dua ettiniz, iyileşmesini umut ettiniz ama iyileşmedi, Tanrı’nın onu neden iyileştirmediğini anlayamıyorsunuz ve aklınızda belki de soru işaretleri var. Ya da işinizde çok çalıştınız, ancak patronunuz yine de sizden memnun kalmadı, haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsunuz. Eşinize karşı her zaman sevgi, ilgi ve sadakat içinde oldunuz ama o size aynı şeyleri göstermedi, şimdi belki neyi yanlış yaptığınızı düşünüyorsunuz. Birisiyle bir ilişkiniz vardı, ama o artık size ilgi göstermiyor, nedenini merak ediyorsunuz. Çocuklarınız için elinizden gelenin en iyisini yaptınız, şimdi sizi ne arıyorlar nede sizinle konuşuyorlar, iyi bir anne ya da baba olamadım diye belki de kendinizi suçluyorsunuz. Başınıza kötü bir olay geldi, arkadaşlarınıza, dostlarınıza ve kardeşlerinize ihtiyaç duydunuz böyle bir anda. Ama onlar sizi arayıp sormadılar bile. Büyük bir hayal kırıklığı içindesiniz. Bir arkadaşınız ya da kardeşiniz teşviğinizi kıracak şeyler söyledi size. Kalbiniz çok kırıldı ama o kişi hala yaptığının farkında değilmiş gibi davranıyor. 

    Bunların çoğunu ben de yaşadım ve hala da yaşıyorum. Önce kendime sonra da size tek bir tavsiyem var: Bırakın gitsin! Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri size acı veren şeyleri serbest bırakmanızdır. Bırakın gitsin! Artık üzerinde daha fazla durmayın. Geçmişte ne olduysa oldu. Geçmişteki olumsuzluklara tutunursanız elleriniz arkanızda bağlı kalırsınız. İşe yarar hiç bir şey yapamazsınız. Eğer her şeyin nedenini merak ederek dolaşırsanız, bunun size bütün yapacağı sizi acılık, gücenme ve kendi kendine acımaya sürüklemesi olur. Çok geçmeden, suçlamaya başlarsınız. Diğer insanları suçlarsınız, kendinizi suçlarsınız, hatta Tanrı'yı suçlarsınız olanlardan dolayı. Her şeyi anlamak zorunda değilsiniz. Neden olduğunu belki bu dünyada yaşarken hiç bir zaman anlamayacaksınız. Yaşadığınız şeyler gerçekten de hiç adil olmayabilir. Ama eğer geçmişinizi serbest bırakırsanız, bu imanınızın eyleme geçmesi olur. Şöyle demiş olursunuz: "Tanrım, Sana güveniyorum. Senin geçmişte, şimdi ve gelecekte her zaman kontrolde olduğunu biliyorum. Geçmişte olanlar benim istediğim şekilde olmamasına rağmen, Senin sözün diyor ki; “Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz.” Romalılar 8:28 Evet, Rabbimiz her durumda iyilik için etkindir! O’na sonsuzluklar boyunca şükürler olsun!

    ‘İyi de ben bunu yapamıyorum. Anlamak istiyorum ama anlayamıyorum. Anlasam daha kolay bir şekilde bunun üstesinden gelebilirim’, diye düşünebilirsiniz. Geçmişi ve hayal kırıklıklarınızı anlamaya çalışmayı serbest bırakmalısınız. İnanın, bunu yaptığınızda bu yaşamakta olduğunuz günlerin aslında sizin sandığınız kadar kötü günler olmadığını fark edeceksiniz. Daha mutlu, umutlu ve güçlü olacaksınız.  Sorularınızı serbest bıraktığınızda,  Tanrı’ya, "Tanrım, tamam her şeyi anlayamıyorum ama her şeyi Senin ellerine bırakıyorum” demiş olacaksınız ve bu sizin Tanrı’ya daha da çok güvenmenize neden olacak. Tanrı yüreğinize şifa verdiğinde içinizde esenlik olacak. Ve Tanrı sizi bereket, mutluluk ve esenlik yolunda ileriye götürecek.

    İçinizde geçmişi serbest bırakmak için istek olabilir ama güç olmayabilir. Tanrı’ya, Oğlu İsa Mesih'in değerli ismiyle dua edin. Geçmişte sizi inciten, acı çektirenleri bağışlayabilmeniz ve geçmişi serbest bırakabilmeniz için size yardım etmesini dileyin. Yüreğinizi iyileştirmesini ve canınızı tazelemesini O’ndan isteyin. Düşüncelerinizi geçmişte değil ama Rab’de tutun. Rab’bin sizin için hala çok güzel planları var, bunları size göstermesi için ve huzur bulmak için dua edin. Eğer bütün yüreğinizle isterseniz, kapıyı çalarsanız O size kapıyı açacaktır. 

    Geçmişi geçmişte bırakmak için dua etmenin dışında yapabileceğiniz başka bir şey daha var. Süleyman'ın Özdeyişleri 11:14 diyor ki: "Yol göstereni olmayan ulus düşer, danışmanı bol olan zafere gider." 

    Belki şu anda bir sorunla karşı karşıyasınız. Önemli bir karar vermeniz gerekiyor. Bugün yaşıyor olduğunuz şeyler bir gün geçmişte kalmış olacak. Siz doğru olanı yapmak istiyorsunuz. İleride pişman olmak istemiyorsunuz. Tanrı size cevap vermek istiyor. O sizin adımlarınızı yönlendirmek istiyor. Tanrı bizimle değişik yollar aracılığıyla konuşuyor. Kutsal Kitap aracılığıyla bizimle konuşuyor. Aklımıza bir ayet getiriyor ve o ayet aracılığıyla Tanrı bize seslenmiş oluyor. Bazen bir görüm aracılığıyla bizimle konuşuyor. Bazen rüyalar aracılığıyla. Bize vermiş olduğu Kutsal Ruh aracılığıyla bizimle konuşuyor. Kutsal Ruh üzerinde düşündüğümüz konu hakkında ya bize esenlik veriyor ya da hiç esenlik hissetmiyoruz. Bazen de Tanrı yaşamımıza kattığı insanlar aracılığıyla bizimle konuşuyor. Bu yüzden Kutsal Kitap bize danışmanı bol olanın zafere gideceğini söylüyor.

    Bu hayatta pek çok şeyi kendi kendimize kolayca yapabiliriz ama bazen aklımız çok karışık olabilir. Bu yüzden Tanrı bizim yalnız kalmamızı istemez. O Adem’in yalnız kalmasını istemedi. Ona yardımcı olması için Havva’yı yarattı. Bu yüzden bizim de aileler, arkadaşlar, dostlar ve kilise ailesi içinde yaşamamızı istiyor. Bu şekilde ne zaman yardıma ihtiyaç duyarsak etrafımızda en azından bir kaç kişi olabilir. Yapmamız gereken bize yakın olan insanlardan tavsiye almaya açık olmamızdır. Bu herkesin size söylediği her şeyi yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor, ancak eğer belirli bir durum ya da ilişki içindeyseniz, ve etrafınızdaki herkes size aynı uyarı sözünü veriyorsa, Tanrı size bir mesaj iletmeye çalışıyor olabilir. O tavsiyeyi alın ve duayla Rab'bin huzuruna getirin. Bunun O’ndan gelip gelmediğini yüreğinizde onaylamasını isteyin. Unutmayın, hikmet Tanrı'dan gelir ve hikmetli öğüt her zaman Tanrı'nın Sözü'yle uyum içinde olur. O'na sorduğunuzda O aradığınız cevabı size verecektir.

    Bugün her ne yaşıyor olursanız olun, hikmetli öğüt almaya açık olun. Bunu yaptığınızda, Rab’bin yardımını ve bereketini görmüş olacaksınız ve yüreğinizde esenlik olacak. Rab sizin güvenlik içinde, huzur dolu ve mutlulukla yürümenizi ve hep ileriye doğru gitmenizi istiyor. 

    Tanrı’ya hikmetli öğüt alabilmeniz için yaşamınıza koyduğu insanlar için teşekkür edin. İsteğinin ne olduğunu size göstermesi için size yardım etmesini isteyin. Öyle ki O’nun isteğine uygun seçimler yapabilin. O’na ne kadar yakın olursanız O kadar sağlıklı ve iyi kararlar alabilirsiniz.

    Kötü tercihlerinden dolayı yıllarını boşa harcamış gibi hisseden insanlar tanıyorum. Bazıları hiç istemedikleri bir evlilik yaptı, uzun yıllar mutluluk nedir bilemedi. Bazıları eğitim hayatını çok erken sonlandırdı. Bazıları alkol, sigara, uyuşturucu gibi kötü bir alışkanlığa sahip olarak yıllarını geçirdi. Bazıları hiç mutlu olmadıkları bir işte hayatları boyunca çalışıp didindiler. Ancak farkına varmalısınız ki, yaşamış olduğunuz hiçbir şey boşa gitmedi. Geçmiş deneyimleriniz, iyi ve kötü içinizde bir yerde saklandı. Bu zorluklar aslında bugün olduğunuz kişi olmanızı sağladı ve bunlardan çok büyük dersler aldınız. Artık geçmiş geçmişte kaldı. Şimdi bugünü yaşama ve geleceğe umutla bakma günü. Bir çıkmaz sokağa saplandığınızı düşünebilirsiniz, ama imanda durursanız, Tanrı'nın yeni bir yol açmaya başladığını görmeye başlayacaksınız. Tanrı yolunuzun üzerine doğru kişileri koyacak, doğru fırsatları size verecek, sizi sizin için planladığı yere doğru götürecek. Mezmur 103:4-5 diyor ki:

    "Canını ölüm çukurundan kurtaran, sana sevgi ve sevecenlik tacı giydiren, yaşam boyu seni iyiliklerle doyuran O'dur, bu nedenle gençliğin kartalınki gibi tazelenir."  

    Bugün, geçmişte ne olduğuna artık daha fazla odaklanmayın, bunun yerine Tanrı'nın gelecekte yapacaklarına odaklanın. İleriye doğru bakın. O sizin canınızı tazelemek istiyor ve hayallerinizi yeniden canlandırmak istiyor. İnanmaya devam edin, umutla beklemeye devam edin, Tanrı’ya güvenmeye devam edin. 

    Alçakgönüllülükle Tanrı’nın huzuruna gelin. Geçmişinizi, şimdinizi ve geleceğinizi O’nun ellerine teslim edin. ‘Bana acı çektirenleri, zarar verenleri İsa Mesih’in adıyla serbest bırakıyorum. Geçmişte bana kötülük yapmış olanları bağışlamayı seçiyorum böylece geçmişin köleliğinden özgür bir şimdiye ve geleceğe sahip olabilirim’ diye dua edin. 

    Tanrı’ya sizi geçmişinizden özgür kıldığı için şükredin. 2.Korintliler 2:14 diyor ki:

    "Bizi her zaman Mesih'in zafer alayında yürüten, O'nu tanımanın güzel kokusunu aracılığımızla her yerde yayan Tanrı'ya şükürler olsun!"

    Rab İsa Mesih çarmıh üzerinde zafer kazandı. Eğer geçmişe dair bir şey hatırlamak isterseniz hatırlayacağınız tek şey İsa’nın sizin için kazandığı zafer olsun! Geçmişe baktığınızda göreceğiniz tek şey O’nun sizin için Şeytan’a karşı kazandığı zafer olsun!  

    Bugün olduğunuz yerde kalmak zorunda değilsiniz. Bugün geçmişinizden kendinizi İsa Mesih’in aracılığıyla özgür kılın. Bugün sizin için yeni ve daha özgür bir gün! Bugün Tanrı’yla zafer kazanmaya devam edeceğiniz gün! Artık ne adımlarınız nede gözleriniz geriye gitmeyecek. O geçmişiniz üzerinde de size zafer veriyor ve sizi özgür kılıyor. Sadece inanın ve O’nun size sunduğunu alın. Adımlarınızı O'na uydurursanız, doğruca zafere doğru gideceksiniz.

    Kutsal Yazı Tanrı'nın bizi yücelikten yüceliğe, zaferden zafere götürmek istediğini söylüyor. Bizim için artık sadece bugün ve gelecek var. Geçmişin tüm izlerini silmiş olarak bugün ve gelecekte Rabbimizi nasıl memnun edebileceğimizi düşünelim. O’nu hoşnut eden şeyleri düşünelim ve isteğini yerine getirelim. Her türlü kötü düşünceyi ve günahı üzerimizden sıyırıp atalım. Kutsal yaşamlar yaşamaya çağrıldık öyleyse kutsallığın peşinden gidelim. 

    Tanrı’nın iyiliğine, merhametine, sevgisine ve lütfuna odaklanalım. Diyelim ki Tanrımız her zaman her durumda iyidir. O her zaman övülmeye ve tapınılmaya layık olandır. 

    Bugün sizi yüzünüzde bir gülümsemeyle dışarı çıkmanız konusunda teşvik etmek istiyorum. Bugün sevinçli olmanız konusunda sizi teşvik etmek istiyorum. Bugün Tanrı'ya yapmış olduğu şeyler için şükretmeniz konusunda sizi teşvik etmek istiyorum. Dua etmeye, inanmaya, Rab’be güvenmeye ve umutla O’na bakmaya devam edin. O hiç bir zaman sizi yalnız bırakmayacak ve asla terk etmeyecek.

    Bugün hayal kırıklıklarınızdan, endişelerinizden, kaygılarınızdan dışarı çıkın ve İsa Mesih’e sizin için kazanmış olduğu her zafer için şükredin!

    Her zaman hayatımızda Rab’bin isteği olsun ve her yönden özgür yaşamlar yaşayalım. Amin.
 

Yazı 4851 kez okundu
Etiketler: alışkanlık

Kimler çevrimiçi

39 konuk ve 39 kullanıcı çevrimiçi.

Giriş

Aşağıdaki sağlayıcılardan birindeki mevcut hesabınızla giriş yapın.

gmail twitter openid
Bodrum Lutuf Kilisesi Rss Feeds Yukarı git